olen työskennellyt vuosia tk.ssa hoitsuna,kysyppä nyt
Kommentit (10)
Nostan hattua, en itse jaksaisi. Sain tarpeekseni tk vuodeosastosta harjoittelussa, sen koommin en aio jalallani sinne astua. Kuinka monta potilaspaikkaa teillä on?
Miksi yhteiskunnan varoja tuhlataan niin, että potilas juoksutetaan kahdelle eri vastaanotolle, vaikka yksi riittäisi? Ensin juoksutetaan hoitsulle, sieltä sitten vasta pääsee lääkärille. Miksi ei varata potilaalle suoraan pelkkää lääkäriaikaa?
Minä olin myös kymmenen vuotta ja siinä oli enemmän kuin tarpeeksi. Hyvä että joku vielä jaksaa.
Mulla oli se karvatuppi patti"/paise mikälie tossa häntäluun päällä, ja olen kuullut että sitä kutsuttavan "kaksoseksi häntäluussa"
niin onko siellä oikeasti ollut joku kaksonen vai onko ihan joku urbaanilegenda/väärinymmärrys?
Mulla se paise/patti lähti kun sain antibiotti kuurin ja lääkäri sanoi et jos se ei olis auttanut niin sitten oltain leikattu se mut nyt kävi onnekkaasti.
siis terveyskeskuksessa työskennellyt.Itse olin pienillä asemilla töissä ja miehitys oli aivan alimitoitettu,jatkuvasti oltiin vajaalla miehityksellä ja kiire oli ihan oikeasti,yleensä ei ehtinyt syömään tai kahville.Puhelin soi taukoamatta,toimistotyöt odottivat,lääkäri tarvitsi jotainen ,toinen lääkäri tarvitsi assaria toimenpiteeseen,tarkkailussa oli pari mummoa ja haava,kotihoito tavoitteli lääkäriä,apteekki soitti reseptissä olevasta häikästä,tätä siis koko työvuoro. Tykkäsin ihan mielettömästi työstäni oli todella vaihtelevaa,haastavaa ja mielenkiintoista,mutta väsyin potilaiden haistatteluihin,kaikkensa teki,mutta mikään ei riittänyt,esimiehenkin tuki oli mitätön. En siis enää työskentele tk.ssa
ap
neloselle tiedoksi,riippuu varmaan paikkakunnasta miten on sovittu,että pääsee lääkärille,arvioiko sh kaikki potilaat? tarkoitus on tietysti,että lääkärille ohjautuvat potilaat jotka tarvitsevat lääkäriä. Tätä on ihan tutkittu ja iso prosentti potilaista ohjautuu ns.väärään paikkaan
mikä ei tietysti ole ollenkaan järkevää
ap
Onko kaikki hoitsut HOTteja sängyssä?
Onko siellä nyt koko ajan ihan hirmuinen kiire. Tosi usein musta näyttää, että hoitajat juoruilevat keskenään, maleksivat kahvikuppien kanssa ympäriinsä ja hoitavat siinä sivussa muutaman potilaan. Jossain päivystyksessä tms. tietty eri meno. Ja arvostan kyllä hoitajien työtä, saahan sitä ihminen jutella ja kahvia juoda, mutta kun AINA ON OLEVINAAN kauhia kiirus.