Piilolinssien erot?
Pitäisi hakea taas pojalle piilolinssejä ja tähän asti olen käynyt ostamassa Specsaversilta, josta lasitkin ostettiin. Näkö -1 molemmissa silmissä. Onko piilolinssien laadussa eroja? Mietin, että onko ihan sama mustä ne -1 linssit ostaa?
Kommentit (15)
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 14:07"]Ei todellakaan ole ihan sama mitä linssejä ostaa, jos katsoo vain pelkät miinukset ja halkaisijan. Linssejä valmistetaan eri materiaaleista ja kaarevuudet ym muotoilut eivät vastaa toisiaan yksi yhteen oikeasti. Itselläni on esimerkiksi samalta valmistajat kaksia erilaisia linssejä samoilla kaarevuuksilla ym tarpeellisilla tiedoilla, mutta silti ne toiset hankaavat silmissä. Voihan sitä aina uutta merkkiä testata, mutta ei voi varmaksi sanoa, että sopisivat, jos on yhtään herkemmät tai vaativammat silmät.
[/quote]
No tätä itsekin mietin, että varmaan joitain eroja. Poika ei ole muita kuin noita easyvision vusion käyttänyt ja välillä kestää aikansa ennenkuin asettuu silmään kunnolla. Sanoo, että välillä myös kirvelee alussa. Itsellä kun ei ole ikinä piilolinssejä ollut niin en osaa arvioida, miltä pitäisi tuntua.
Olen käyttänyt jo yli 15 vuotta piilareita ja todellakin on väliä mitä silmään työnnät. Optikolta saa ilmaisen testiparin ja jos sopii niin sitten voit tilata mistä tykkäät. Käyttehän kerran vuodessa tarkistaan silmät?
Ei pitäis tuntua miltään! Optikolle mars.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 14:11"][quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 14:07"]Ei todellakaan ole ihan sama mitä linssejä ostaa, jos katsoo vain pelkät miinukset ja halkaisijan. Linssejä valmistetaan eri materiaaleista ja kaarevuudet ym muotoilut eivät vastaa toisiaan yksi yhteen oikeasti. Itselläni on esimerkiksi samalta valmistajat kaksia erilaisia linssejä samoilla kaarevuuksilla ym tarpeellisilla tiedoilla, mutta silti ne toiset hankaavat silmissä. Voihan sitä aina uutta merkkiä testata, mutta ei voi varmaksi sanoa, että sopisivat, jos on yhtään herkemmät tai vaativammat silmät.
[/quote]
No tätä itsekin mietin, että varmaan joitain eroja. Poika ei ole muita kuin noita easyvision vusion käyttänyt ja välillä kestää aikansa ennenkuin asettuu silmään kunnolla. Sanoo, että välillä myös kirvelee alussa. Itsellä kun ei ole ikinä piilolinssejä ollut niin en osaa arvioida, miltä pitäisi tuntua.
[/quote]
Ei ole normaalia että kirvelee.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 14:13"]Olen käyttänyt jo yli 15 vuotta piilareita ja todellakin on väliä mitä silmään työnnät. Optikolta saa ilmaisen testiparin ja jos sopii niin sitten voit tilata mistä tykkäät. Käyttehän kerran vuodessa tarkistaan silmät?
[/quote]
Kyllä. Piilarit olleet satunnaisessa käytössä vasta 3 kk.
Itse olen jo kauan tilannut lensonilta. Nopeat toimitusajat ja tulee kotiin asti..
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 13:57"]
Ihan sama käytännössä, toki osaat varmaan ostaa kk/päiväkäyttöisiä riippuen tähän saakka käytetyistä. Kunhan linssin koko (halkaisija ym) on sama niin kaikki käy.
[/quote]
Ei välttämättä. Mä käytän acuvuen kertakäyttöisiä. Samoilla tiedoilla olevat dailiesit esim ei käy mulle sitten ollenkaan, tuntuu että hiertää ja hankaa ja kuivuu hetkessä.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 14:11"]
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 14:07"]Ei todellakaan ole ihan sama mitä linssejä ostaa, jos katsoo vain pelkät miinukset ja halkaisijan. Linssejä valmistetaan eri materiaaleista ja kaarevuudet ym muotoilut eivät vastaa toisiaan yksi yhteen oikeasti. Itselläni on esimerkiksi samalta valmistajat kaksia erilaisia linssejä samoilla kaarevuuksilla ym tarpeellisilla tiedoilla, mutta silti ne toiset hankaavat silmissä. Voihan sitä aina uutta merkkiä testata, mutta ei voi varmaksi sanoa, että sopisivat, jos on yhtään herkemmät tai vaativammat silmät. [/quote] No tätä itsekin mietin, että varmaan joitain eroja. Poika ei ole muita kuin noita easyvision vusion käyttänyt ja välillä kestää aikansa ennenkuin asettuu silmään kunnolla. Sanoo, että välillä myös kirvelee alussa. Itsellä kun ei ole ikinä piilolinssejä ollut niin en osaa arvioida, miltä pitäisi tuntua.
[/quote]
Ei ole mulla ainakaan koskaan kirvellyt nuo mitä käytän. Mutta merkeissäkin eroja on, mulla käytössä acuvuen kertakäyttöiset, kun taas esim dailiesin linssit ei sovi ollenkaan vaikka pitäisi samanlaiset olla. Jos kirvelyä on niin voisi kokeilla toista merkkiä, kun vaan kaarevuus jne on samat.
Kiitos vinkeistä. Taidetaan nyt kokeilla jotain toista merkkiä ihan vertailun vuoksi, että näkee onko eroa ja käykö paremmin.
Piilolinssin silmään asetuksen jälkeinen kirvely saattaa johtua myös nesteestä, johon piilolinssit säilötään, erityisesti kuivasilmäisillä. Minulla kirvelee ja vetistää Acuvue-linssit minuutin verran laiton jälkeen ja sen jälkeen linssi on täysin huomaamaton silmässä. Dailies-linssien neste taas ei kirvele, mutta ne aiheuttavat roskan tunnetta ja ärtymystä myöhemmin. Eli jos se linssi kirvelee hieman ensimmäisten minuuttien ajan, mutta ei aiheuta ongelmia päivän aikana muuten, niin silloin linssi on todennäköisesti sopiva. Jos taas linssi alkaa hangata tai kirvellä päivän aikana, niin se on epäsopiva.
Wut :D vaikuttaahan siihen piilarin valintaan monta muutakin asiaa kuin vahvuus. Millä perusteella aikaisemmin olet piilarisi valinnut? Otatko halvinta vai oletko käynyt linssin sovituksessa?
Ihan sama käytännössä, toki osaat varmaan ostaa kk/päiväkäyttöisiä riippuen tähän saakka käytetyistä. Kunhan linssin koko (halkaisija ym) on sama niin kaikki käy.
Samoja linssejä myy vaikka nettikaupat lensstore ja lensbuddy. Hinta mun käyttämillä erikoislinsseillä on noin puolet specsaversin hinnasta. Käytössäoöevassa piilaripaketissa on kaikki tarvittava tieto.
Linssit on easyvision vusion kertakäyttölinssit. Nämä siis Specsaversilta silloin, kun pojalle linssit otettiin.
Ei todellakaan ole ihan sama mitä linssejä ostaa, jos katsoo vain pelkät miinukset ja halkaisijan. Linssejä valmistetaan eri materiaaleista ja kaarevuudet ym muotoilut eivät vastaa toisiaan yksi yhteen oikeasti. Itselläni on esimerkiksi samalta valmistajat kaksia erilaisia linssejä samoilla kaarevuuksilla ym tarpeellisilla tiedoilla, mutta silti ne toiset hankaavat silmissä. Voihan sitä aina uutta merkkiä testata, mutta ei voi varmaksi sanoa, että sopisivat, jos on yhtään herkemmät tai vaativammat silmät.