Englannissa lapset ovat kilttejä, mutta Saksassa ne ovat kiltimpiä
Kommentit (4)
Saksassa vallitsee kuri. Lapset ovat kohteliaita ja hyväkäytöksiä sekä kunnioittavat vanhempiaan ja yleensäkin iäkkäämpiä. Vähän kuten meillä wanhaan hywään aikaan.
Minulla on ihan pöhköt suomalaiset lapset. Kotona ovat riiviöitä, mutta kodin ulkopuolella osaavat käyttäytyä täydellisesti!
Saan aina kehuja heidän käytöksestään, mutta paljonko kehut lohduttavat? Myönnetään, lohduttaahan se, vaikka kotona onkin raskasta. Meillä on ikäänkuin menossa näytelmä, jossa kotirooli on erittäin huonokäytöksinen! Kirosanat raikavat ja omia jälkiään eivät kehoituksista huolimatta siivoa ennen pakkoa! Kinastelevat keskenään usein.
Vierailija kirjoitti:
Saksassa vallitsee kuri. Lapset ovat kohteliaita ja hyväkäytöksiä sekä kunnioittavat vanhempiaan ja yleensäkin iäkkäämpiä. Vähän kuten meillä wanhaan hywään aikaan.
Lisään tähän: Saksassakaan ei saa ruumiillisesti kurittaa. Mutta tapakasvatus on parempi kuin Suomessa. Tervehditään, katsotaan silmiin, kiitetään, vastataan, ei mennä nurkkia pitkin ja yritetä olla kuin osa tapettia ettei vain kukaan huomaa tai puhuttele.
Jaa.