Vapaaehtoistyö!
Olen 26-vuotias sairaanhoitajaopiskelija. Olen aika yksinäinen, parisuhdekin meni juuri poikki.. Olen todella surullinen :(
Tuli mieleeni, että voisin vapaa-ajallani tehdä jonkin sortin vapaaehtoistyötä. Auttaa vaikka vammaisia, vanhuksia - ihan mitä vain!
Mistä löytäisin Helsingistä jotakin toimintaa, jossa voisin olla mukana? Haluan ajatukseni nyt toisaalle, haluan olla aktiivinen ja tehdä jotakin tämän kotona masistelun sijaan!
Kiitos neuvoista!
Kommentit (7)
Aseman lapset, Spr, helsinkimissio, nuorisotalot. Jossain on nettisivut missä on kaikki toimijat yhdessä.
Mä olen juuri ilmoittautunut MLL:n kaveritoimintaan. Kyseisessä tukitoiminnassa ollaan kaveri jollekin yksinäiselle 6-16 -vuotiaalle nuorelle. Nuorta tulee tavata kerran/pari kuussa, muutama tunti kerralla vuoden ajan ja yhdessä tehdään molempia kiinnostavia asioita. Jutellaan, käydään elokuvissa, uimassa, kirjastossa, keilaamassa, shoppaillaan, pyöräillään, pelataan, leivotaan. Mitä sitten onkaan sovittu yhdessä tukihenkilön ja nuoren kanssa. Tukihenkilöt myös koulutetaan ja MLL:n vastuuhenkilön tuki on saatavilla, jos tukisuhteessa ilmenee yhtään mitään ongelmia tai huolia. Tarkoituksena on siis tukea mahdollisessa syrjäytymisvaarassa olevaa nuorta, ennalta ehkäisevää työtä siis.
MLL:ltä löytyy tukitoimintaa ainakin myös lapsiperheille (perhekummi) ja maahanmuuttajille. Kaikkiin on koulutukset ja itse ainakin olin tyytyväinen omaan koulutukseeni. Siinä käytiin kaikki käytännön asiat tarkasti läpi.
http://uudenmaanpiiri.mll.fi/toiminta/kaveritoiminta-mantsala-pornaine/
http://uudenmaanpiiri.mll.fi/toiminta/ystavaksi-maahanmuuttajaaidille/
Aseman lapset. Mikäli psyykesi on kunnossa.
Kiva, kun ymmärrät tilanteesi ja auttamishalu kunnossa!
[quote author="melba" time="12.01.2015 klo 22:14"]
Vapaaehtoistyö on henkisesti hyvin rankkaa usein. Silloin kun sen homman aloittaa, niin kannattaa olla omat asiat ns. kunnossa. Tietysti kaikille voi tulla sitten vapaaehtoistyön keskelläkin ongelmia, mutta jos jo alussa on itse rikki, niin voi olla tosi raskasta se vapaaehtoistyö.
Mikään ei tietty estä hakemasta sinua vapaaehtoistyöhön. Esim. Helsinkimission pääkaupunkiseudulla auttaa nuorista aina vanhuksiin.
[/quote]
Ymmärrän kyllä, mitä tässä tarkoitetaan eli kyllä, varmasti voi olla raskastakin auttaa vaikka vanhuksia tms. Mutta vapaaehtoistyötä voi tehdä vaikka millaista. Kaiken ei tarvi olla mitään auttamista. Mieti myös, minkälaiset asiat kiinnostavat. Yhdistyksiä ja järjestöjä on monenlaisia. Itse teen vapaaehtoistyötä liikuntaseurassa. Liikunnan tuoma terveys ja hyvä olo on sydäntä lähellä. Kannattaa siis todella miettiä niitä omia kiinnostuksen kohteita.
Tutki eri sivustoja, esim. SPR:llä on paljon erilaista toimintaa ja se on hyvin organisoitua.
Eläintalot missä hoidetaan kodittomia eläimiä sieltä voisi löytyä jotain
Aseman lapsissa on hauskaa enkä tuosta psyykepuolestakaan ole aina ihan varma :D
Vapaaehtoistyö on henkisesti hyvin rankkaa usein. Silloin kun sen homman aloittaa, niin kannattaa olla omat asiat ns. kunnossa. Tietysti kaikille voi tulla sitten vapaaehtoistyön keskelläkin ongelmia, mutta jos jo alussa on itse rikki, niin voi olla tosi raskasta se vapaaehtoistyö.
Mikään ei tietty estä hakemasta sinua vapaaehtoistyöhön. Esim. Helsinkimission pääkaupunkiseudulla auttaa nuorista aina vanhuksiin.