Taas uusi Halloween-elokuva, ja ensi vuonna kuulemma tulee taas uusi. Katsooko niitä enää kukaan?
Se eka vuodelta 1978 oli ihan naseva ja jännittäväkin, mutta kantaako teema loputtomiin?
Kommentit (14)
Huonoja. Liian ennalta arvattavia elokuvia.
Katsoin uusimman, oli ihan katsottava ja jatkui siittä mihin edellinen loppui. onneksi Jamie Lee Curtis pysyi roolissa. Tarian jatkuu Haddonfieldissä.
Se J-L Curtis on ihan hyvä näyttelijä eikä siihen pääosaan oikein voisi kuvitellakaan ketään muuta. Luulisi että se ensi vuodelle luvattu olis viimeinen tähän sarjaan.
Jos aloittajaa ei nää slässerijutut kiinnosta niin ainahan on tarjolla Risto Räppääjää.
Se tunnusmusiikki on parasta noissa leffoissa.
Ilmeisesti katsoo, kun niitä tehdään.
Minullle ei ole kuin 1 Halloween-leffa, se alkuperäinen.
Kävin jo katsomassa elokuvissa tuon Halloween Kills -elokuvan ja aika perus slasheria oli. Ei tuonut mitään uutta. Kertaalleen katsottava elokuva.
Vuonna 2022 ilmestyy halloween ends, joten saattaa olla viimeinen.
Uskomattoman lapsellinen koko juhla. Ruma ja epämiellyttävä kaikin puolin.
Vierailija kirjoitti:
Uskomattoman lapsellinen koko juhla. Ruma ja epämiellyttävä kaikin puolin.
Mikä pakkomielle sulla on osoittaa mieltä halloweenista? Tässä puhutaan elokuvasta eikä juhlasta.
1 ja 2 oli hyviä. 3-6 ok ja loput jaskaa.
Assburger kirjoitti:
Ilmeisesti katsoo, kun niitä tehdään.
Minullle ei ole kuin 1 Halloween-leffa, se alkuperäinen.
Itse katson sujuvasti Halloween II:n siihen perään ja se on yksi kokonaisuus. Sitten Halloween III: Season of the Witch on oma kokonaisuutensa. Halloween IV-VI on oma kokonaisuutensa. H20 ja Resurrection on oma kokonaisuutensa. Rob Zombien Halloween 1 & 2 ovat oma kokonaisuutensa. H2018, Halloween Kills ja ensi vuoden Halloween Ends ovat sitten taas oma kokonaisuutensa.
Tämän jälkeenkin tulee lisää Halloween-elokuvia, jotka tekevät sitten taas uuden version samasta tarinasta. Jännittävintä tässä jatkuvasti eli käytännössä 6 kertaa rebootatussa sarjassa on se, että mikäli niiden tekeminen ei olisi niin halpaa, niin sarja loppuisi (selkeimpänä samoja näyttelijöitä kierrättävänä vertailukohtana Terminator-leffat, jotka joka kerta yrittävät keksiä pyörän uudelleen, mutta tuotanto on niin kallista, ettei jatko-trilogioita koskaan päästä tekemään)
Se pari vuotta sitten valmistunut oli ainakin ihan hyvä ja ajattelin mennä katsomaan tämän uusimmankin. Makujuttuja ovat nämä vahvasti.