Syöttekö makkaraa iltasaunan jälkeen?
Kommentit (5)
Ehkä kerran vuodessa (itse syön vegaanimakkaraa, puoliso ja koira grillimakkaraa). Yleensä syödään ihan normaali päivällinen.
Saunotaan harvoin. Joskus on tehty kiuasmakkaraa mutta mies haluaa laittaa folioon ja sinne vettä ja sipulia. Sellaisia lössöjä makkaroita niin ei kiitos. Ollaan lopetettu kiuasmakkarat tuosta syystä. Takassa ollaan sitten paistettu jos saunan jälkeen makkaraa syödään. Tai sitten keitetään nakkeja.
Syödään ja oikein herkullisilla ranskalaisilla ja kalleimmalla laatu makkaralla jossa ei ole teurasjätettä tai snellmannin naudanliha nakkeja. Lisukkeeksi kurkkusalaattia, herkkusienisalaattia tai punajuuri, sinappia ja ketsuppia.
En kun keitän hyvät saunakahvit ja haukkaan sen kanssa pari juustovoileipää. Joskus ennen vanhaan oli tarjolla tuoretta pullaakin, mutta en ole viitsinyt leipoa pitkiin aikoihin, kun en ole mikään pullahiiri. Mutta ei koskaan makkaraa, ei kiukaalla, takassa eikä grillissä korvennettua. Yöks!
Makkarahan siihen hetkeen kuuluu. Kunnon lenkki, ei mitään moderneja paskoja.