Miten kissanne reagoivat raketteihin
Kommentit (13)
Muistaakseni ei kummemmin, tänään taas näkee.
Jännityksellä odotan. Kissan ensimmäinen uusi vuosi tulossa. Aika arka on välillä ulkoa kuuluville äänille.
en osaa sanoa, sen verran tuore katti talossa :)
Pentuna oksensi pelosta mutta nykyään ei kiinnitä huomiota, vähän ihmettelee :)
Menee ikkunalaudalle niitä katselemaan. :) Ei vaikuta pelkäävän.
Ekana uutenavuotena (kun kissa oli vielä pentu) en uskaltanut jättää sitä yksin kotiin vuodenvaihteen aikaan - nyt uskallan kyllä jo mennä kaupungille juhlistamaan, kun tiedän, että kisu pärjää ihan hyvin.
Menee yleensä peiton alle ja pysyy siellä koko illan.
En muista, että olisvat sen kummemmin noteeranneet edes.
Ostin niille kassillisen noita keskikokoisia raketteja ja sanoin että ilman suojalaseja ei ammuta mitään. Lisäksi vain turvallisiin suuntiin. Ne käyvät porukalla ampumassa tuon rakettikassillisen taivaalle puolen yön tienoilla. Valvon tietty vähän kauempaa ettei esim hännänpäät tai viiksikarvat pala.
Tuijottaa ikkunasta taivaalle ja huutelee niille silleen miten pikkukinnuillekin.
Katselee ikkunasta pää kallellaan. Joskus tuntuu olevan harmissaan siitä, ettei ehdi näkemään kaikkea, kun jokapuolella olisi katsottavaa. Katseltuaan tarpeekseen menee sitten kaikessa rauhassa nukkumaan. Naapurin koira saa miltei p-halvauksen ja on saunassa piilossa. Onneksi tässä meidän kulmilla ei kovin paljoa ammuta, ammumme toki itsekin, mutta sellaisia hiljaisempia paukkuja. Harrastamme patoja, ovat turvallisempia ja sytyttäjäkin näkee jotain.
Ei mitenkään. Vähän aikaisempina vuosina korvat liikahtanu alkuun, sitten ovat ihan normaalisti.