Euroopan parhaat shoppailukaupungit?
Vinkatkaa kaupunkilomakohteita, joissa hyvät kaupat ja suht edullista. Ja etenkin sellaiset joita ei heti välttämättä tulisi ajatelleeksi.
Kommentit (14)
[quote author="Vierailija" time="30.12.2014 klo 00:13"]
Helsinki
[/quote]
Siellä eBay
[quote author="Vierailija" time="30.12.2014 klo 00:13"]Helsinki
[/quote]
Kaukana edullisesta. Tallinnaankin kannattaa suunnata mieluummin.
Kaikkialla on huikeita paikkoja jos vain osaat välttää homoslummit
Tukholma, Barcelona (kun välttää turistialueet), Milano.
Lontoossa on mielestäni parhaat kaupat, mutta hintataso ei niinkään miellytä. Dublinia voisi kokeilla seuraavaksi, voisi olla halvempaa.
[quote author="Vierailija" time="30.12.2014 klo 00:32"]
Köpis, Tukholma, Berliini.
[/quote]
Tukholma ja Berliini kivoja, Berliini myös edullinen. Kööpenhamina törkyhintainen, hotellit ja ravintolat kalliita jne.
budapest. Ihania ravintoloita (itseasiassa löydettii monta ihanaa turistioppaasta joka on yleensä sellanen mistä ei tunnetusti kannata ottaa ohjeita ravintoloihin)
sie on ihania kylpylöitä joihin voi pulahtaa rankan shoppailun päätteeksi. Joku sano et parhaita kylpylöitä kannattaa kysyä esim taksikuskeilta tai muulta paikallisilta. Halvat hotellit! ihana kaupunki
Krakova ja Varsova. Puolassa on vielä halpaakin (ostokset, majoitus, ulkona syöminen, julkiset, taksit jne) ja ison isoja ostoskeskuksia em. paikoissa. Krakova on kiva kaupunki (jos siis kaupunkikin kiinnostaa, ei pelkkä shoppaus), Varsova on jotenkin kalsea eikä ollenkaan niin mukava kuin Krakova.
Itäeuroopassa on todella edullista ja jos yleneinen vaatetustyyli miellyttää niin kauppojakin löytyy. Itse vietin työn vuoksi kuukauden ljubljanassa ja tein shoppailureissuja ympäröivien maiden pääkaupunkeihin, löyty paljon kaikkea halvalla, mutta jos pukeutuisin yhtään ns. itäeurooppalaisesta "massasta" poikkeavasti niin olisi ollut varmaan huonompi saalis :)
[quote author="Vierailija" time="30.12.2014 klo 00:37"]
Tukholma, Barcelona (kun välttää turistialueet), Milano. Lontoossa on mielestäni parhaat kaupat, mutta hintataso ei niinkään miellytä. Dublinia voisi kokeilla seuraavaksi, voisi olla halvempaa.
[/quote]
Dublinhan on helvetin kallis!
Amsterdamia olisin itse ehdottanut, minun mielestäni siellä oli kohtuuhintaista, ja paljon kivoja kauppoja. Muutakin tekemistä löytyy kuin shoppailu.
[quote author="Vierailija" time="30.12.2014 klo 01:36"]Krakova ja Varsova. Puolassa on vielä halpaakin (ostokset, majoitus, ulkona syöminen, julkiset, taksit jne) ja ison isoja ostoskeskuksia em. paikoissa. Krakova on kiva kaupunki (jos siis kaupunkikin kiinnostaa, ei pelkkä shoppaus), Varsova on jotenkin kalsea eikä ollenkaan niin mukava kuin Krakova.
[/quote] komppi puolalle! Halpaa ja mall-kulttuuri voimissaan.
Lisäksi Barcelona, Lintoo, Pariisi, Tukholma... Riippuu mitä etsii
Helsinki