Avoin päiväkoti kokemuksia Vantaa
Alkaa hiukkasen seinät kaatua päälle kotona kahden muksun kanssa. Oon hoitovapaalla, lapset 1,5 v ja 3,5 v. Oon katsellut netistä, että Vantaalla olis avoimia päiväkoteja ja asukaspuistoja, mutta vähän jännittää mennä. En oo koskaan käyny vastaavassa, mitä niissä tapahtuu? Onko lapset koko ajan vanhemman vastuulla vai jotain erikseen lapsille? Onko kenelläkään mitään kokemuksia ja kommentteja?
Kommentit (5)
Niin, ja siis joskus voi olla jotain erillistä ohjelmaa vanhemmille ja henkilökunta vahtii lapsia sen ajan. Muuten aika vapaasti ollaan. Jutellaan ja kahvitellaan (pieni nimellinen maksu), ja lapset saa vapaasti leikkiä talon leluilla.
Kuulostaa ihan ok… onko niissä yleensä kauheen tungettelevaa henkilökuntaa vai saako myös olla aika rauhassa jos ei haluu kiinnittää liikaa huomiota. Toisaalta haluun seuraa, mutta lämpenen aika hitaasti
Ainakin tässä minua lähimmässä asukaspuistossa, jossa olen käynyt, työntekijät/ohjaajat tulevat yleensä jututtamaan. Mukavia ovat. Mutta jos et halua huomiota, niin tuskin jäävät väkisin pitämään seuraa jos et jatka keskustelua. Yleensä he käyvät tervehtimässä kaikkia ja liikuskelevat siellä täällä.
Saattaa ne jonkun sanan tulla vaihtamaan, mutta ei ne mun kokemuksen mukaan erityisen tungettelevia ole. Mene ihmeessä! Pääsehän sieltä pois jos et viihdy. Ekoilla kerroilla ehkä on vähän orpo olo, kun et vielä tunne muita. Varsinkin jos muut ovat kaikki vakio-kävijöitä jo. Mutta kyllä sieltä alkaa jossain vaiheessa juttuseutaakin löytymään, ehkä hyviäkin kavereita. Ja lapsille on kivaa vaihtelua myös.
Ainakin ennen oli ihan kivaa noissa käydä. Tutustui toisiin samanikäisten vanhempiin, ja lapset tottui toisiin lapsiin, vaikka suurin osa olikin niin pieniä etteivät nyt varsinaisesti yhdessä leikkineet.