Ystävän epätoivoinen ihastus
Miksi minua ärsyttää niin suunnattomasti ystäväni epätoivoisuus uuden deittikumppaninsa kanssa?
Ystävän uusi deittikumppani ei selvästikään vaikuta järin kiinnostuneelta, tai ainakaan samassa määrin missä ystäväni. Jotenkin säälittää seurata tilannetta sivusta ja pitää terapiasessioita ihmiselle, joka surkuttelee viikko toisensa jälkeen, kuinka ei ole varma onko toinen tosissaan. Mitkään neuvot tai huomauttamiset tämän uuden kumppanin erikoisesta ja epäreilusta käytöksestä eivät mene perille. Tällä hetkellä koko ystävä ärsyttää niin paljon ettei jaksaisi edes olla tekemisissä. Toisen epätoivoisuus laskee jo kunnioitustani tätä kohtaan.
Kommentit (22)
Vierailija kirjoitti:
ylös
Anteeksi tyhmyyteni. Mitä tarkoittaa kun kirjoittaa ylös?
up
eli pitää ksekustelua ylhäällä vaikkei tule vastauksiakaan.
Ärsyttääkö, koska ystäväsi kohkaa asiasta sinulle jatkuvasti? Kurjaahan se on. Varmaan kurjempaa ystävälle, ellei suhteesta ole tulossa mitään.
Seurusteletko itse? Johtuuko osa ärsytyksestä siitä, ettet jaksaisi samaa?
Minkälaisia neuvoja olet antanut ja onko ottanut niitä vastaan? Tai toiminut neuvojesi mukaan?
Jos ei niin mä sanoisin, että oon antanut jo mielipiteeni asiaan enkä jaksa jauhaa asiasta enään.
Tekisin niin, että jos asia tulee esiin vielä kerran, kertoisin tylyjä tosiasioita kys. miehen kiinnostuksen tasosta, ja kaverin rypemisestä yksipuolisen ihastumisen suossa. Sanoisin myös, että en halua olla enää kertaakaan terapiaolkapäänä tässä toivottomalta vaikuttavan suhteen ruotimisessa. Että haluan olla kyllä kaveri edelleen, mutta tästä asiasta ei enää keskustella yhtään. On sitten kaverin päätös, kuunteleeko, vai suuttuuko.
Haluaisin kysyä että miksi naisille kelpaa vain välinpitämättömät panómiehet?
Miksi tuo ystäväsi ei ole voinut kiinnostua kenestäkään niistä miehistä jotka ovat vakavissaan? Ei kipinöitä?
eli ystäväsi on pakkomielteen omaisesti ihastunut nainen eikö niin?
stalkkaako hän ja pyytää sinuakin mukaan?
miehet harvemmin ovat kiinnostuneet naisista joilla päässä viiraa.
Kerro ap tarkemmin mitä ystävällesi on tapahtunut miehen kanssa, että miksi hän on niin epävarma miehen aikeista?
Voithan ystävällisesti kertoa, ettet haluaisi kuulla aiheesta. Nuoruudessa on kaikenlaisia kokeiluita ja ihastumisia. Ei kannata "pudottaa maan tasalle". Kyllä se ihastus menee ohi aikanaan. Tärkeää on, että kaverisi itsetunto säilyy.
Vierailija kirjoitti:
up
eli pitää ksekustelua ylhäällä vaikkei tule vastauksiakaan.
Sitä se tarkoittaa. Ja "uppaaminen" on sitä typerämpää, mitä lyhyempi aika edellisestä keskusteluun lisätystä todellisesta kommentista on kulunut. Keskusteluhaluiset jaksavat kyllä selata aiheluetteloa muutaman sivun verran löytääkseen itseään kiinnostavat ketjut.
Kertoisin, miltä sinusta sivusta seuranneena tuntuu ja että et jaksa olla tukena noin ilmiselvässä tilanteessa. Että välität ystävästäsi etkö jaksa nähdä hänen kärsivän.
Vierailija kirjoitti:
Ärsyttääkö, koska ystäväsi kohkaa asiasta sinulle jatkuvasti? Kurjaahan se on. Varmaan kurjempaa ystävälle, ellei suhteesta ole tulossa mitään.
Seurusteletko itse? Johtuuko osa ärsytyksestä siitä, ettet jaksaisi samaa?
Vastailet itsellesi, höpsö.
Asia on niin tärkeä hänelle ja jos toinen on viileänä, laittaanhan se ihmettelemään. Varsinkin jos on kiinnostunut toisesta.
Se on ystäväsi ongelma, ei sinun, joten älä ota turhaa stressiä siitä. Voi myös olla, että et ulkopuolisena täysin ymmärrä tilannetta. Äläkä ainakaan jatkuvasti tuo omia mielipiteitäsi esille. Korkeintaan kerran voit sanoa, mitä asiasta ajattelet, mutta älä jankuta.
Minuakin alkoi lopulta kyllästyttää, kun kaverini puhui epätoivoisesta ihastuksestaan eikä päässyt asiassa eteen- eikä taaksepäin. Mutta sitä ei kestänyt vain muutamia viikkoja, vaan vuosia.
ylös