Ulkona 12 astetta pakkasta ja lapsella ei ole talvivaatteita.
En viittinyt ostaa kun sää etelässä pääosin ollut syksyistä. Onneksi niitä ei kauheesti tarvii kun ei ulkoile juurikaan. Enkä taida ostaakaan.
Koulumatkat selvii softshellhousuilla ja hieman paksummalla syystakilla. Viime talven kengät menee vielä toistaiseksi. Samoin pipot ja hanskat.
Jos pukkaa 25 asteen pakkasia, niin ei tarvii mennä ulos ollenkaan.
Kommentit (63)
Mitäs mieltä lapsi on ulkovaatteiden puutteesta? Ei tulisi mieleenkään jättää pientä lasta tai nuorta ilman asiallisia talvivaatteita. Tämä on Suomi, ei Thaimaa! Aina ne pakkaset jossain vaiheessa tulee.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:39"]
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:38"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:26"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:23"]Voi elämä... Ole ap provo, olethan?!? Muuten mietin mistä näitä idiootteja oikein tulee... Järki hoi, totta kai lapsi tarvitsee talvivaatteet! Ja kunnolliset sellaiset! [/quote] Ei ole provo. Miksi tarvitsee? Ap [/quote] Onko itselläsi toppatakkia? [/quote] Ei ole. Ei ole tarvetta. Ap
[/quote]
juuri tänään nautin ulkona olosta. Päällä lämmin ja laadukas toppatakki, lämpimät toppahousut ja vielä nahkarukkaset käsissä. Pakkasta -15, eikä haitannut yhtään. En ymmärrä näitä ihmisiä, ketkä eivät osta asiallisia talvivaatteita itselleen ja lapsilleen. Samoja idiootteja varmaan, mitä nämä "talvi yllätti autoilijat"-tapaukset.
Ei lapsi valita. Ei tykkä ulkoilla, edes kesällä. Ei ole lainkaan ulkoilmaihmisiä. Miksi pakottaisin lapsen ulos pihalle seisomaan yksikseen?
Ap
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 23:05"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:39"]
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:38"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:26"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:23"]Voi elämä... Ole ap provo, olethan?!? Muuten mietin mistä näitä idiootteja oikein tulee... Järki hoi, totta kai lapsi tarvitsee talvivaatteet! Ja kunnolliset sellaiset! [/quote] Ei ole provo. Miksi tarvitsee? Ap [/quote] Onko itselläsi toppatakkia? [/quote] Ei ole. Ei ole tarvetta. Ap
[/quote]
juuri tänään nautin ulkona olosta. Päällä lämmin ja laadukas toppatakki, lämpimät toppahousut ja vielä nahkarukkaset käsissä. Pakkasta -15, eikä haitannut yhtään. En ymmärrä näitä ihmisiä, ketkä eivät osta asiallisia talvivaatteita itselleen ja lapsilleen. Samoja idiootteja varmaan, mitä nämä "talvi yllätti autoilijat"-tapaukset.
[/quote]
Miksi kaikkien muiden pitää nauttia ulkoilusta jos SINÄ nautit. Käsittämätön ajattelutapa.
Ap
Hanki sille ulkoiluvermeet. Heti. Tai soita sossuun eka arkipäivä niin hakevat lapses pois. Toihan on Suomen oloissa kaltoinkohtelua.
Pelkästään ulkolämpötila ei vielä kerro kylmyydestä, vaan lämpötilan lisäksi tuulen voimakkuus esim. Helsingissa voi 15 asteen lämpötila vastata hyvinki 25 astetta pakkasta tai enemmänkin, jos kysymys on rannikosta, jolloin myös kosteus tulee mukaan.
Osta nyt hyvä ihminen lapsellesi talvivaatteet, eiköhän jo koulu puutu, jolloin saat vielä lastensuojeluviranomaiset niskaasi.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 20:47"]
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 20:45"]Pidätkö kotona koulusta jos tulee kova pakkanen? Osta nyt hyvä ihminen vaikka kirppikseltä toppakamat... [/quote] Pidän. En ala ostamaan talvivermeitä muuraman viikon takia. Käyttäisi niitä vaan koulumatkoilla jolloin joutuu olemasn ulkona yhteensä noin 30 min joka päivä. Ap
[/quote]
Suomen kesä on sateinen ja tuulinen, joten lapsellasi ei varmaankaan ole kesävaatteitakaan? Ei sortseja, ei t-paitoja, ei uikkareita? Jos nyt muutama hellepäivä on kuten viime kesänä, ei sen takia tarvitse mitään vaatteita ostella. Käyttäköön niitä softshellvaatteita.
Koulussa saattavat puuttua asiaan jos huomaavat ja se voi sitten olla ilmoitus lastensuojeluun. Jotainhan tuo kertoo perheestänne ja ei munkaan ulkoile mutta toppavaatteita tarvitaan välitunnilla, ulkoliikunnassa ja koulumatkoilla!
Porvoossakin on kirppiksiä. Koulusta ilmoitetaan lastensuojeluun jos ei oo asianmukaisia vaatteita.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 20:47"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 20:45"]Pidätkö kotona koulusta jos tulee kova pakkanen? Osta nyt hyvä ihminen vaikka kirppikseltä toppakamat...
[/quote]
Pidän. En ala ostamaan talvivermeitä muuraman viikon takia. Käyttäisi niitä vaan koulumatkoilla jolloin joutuu olemasn ulkona yhteensä noin 30 min joka päivä.
Ap
[/quote]
Ja lapsilisät laitat viinaan etkä lapsen vaatteisiin?
Eihän aikuinenkaan pärjää ilman talvivaatteita, kuinka lapsi. Pitäisikö tämäkin aloitus laittaa eteenpäin viranomaisille, laitetaanko?
Toivon että tämä on provo. Lastensuojeluun tämä jo kuuluisi jos ei lapsella ole kunnon talvivaatteita. Suomessa on puolet vuodesta enemmän tai vähemmän kylmä, joten talvikamppeita tarvii vaikka ei kovia pakkasia oliskaan!
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:26"]
Ei ole provo. Miksi tarvitsee? Ap
[/quote]
Suomessa on joka vuosi talvi. Eri asia, jos asutte vaikka Espanjassa. Siellä pärjää lapsikin ilman talvivaatteita, jopa silloin kun sattuu olemaan 12 astetta pakkasta.
Miten nin astmatikko ei ulkoile pakkasella? itse olen astmaatikko, ja ihan kyllä lenkkeilen pakkasesakin. Ja hengissä yhä. Onpa kummallisia ihmisiä täällä.
Provohan tämä on mutta muuten kävisi sääliksi peräkammarin nynneröä. Taitaisi olla koulukiusattukin jos olisi oikea henkilö.
No, kunhan alla on lämmittäviä kerroksia.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:26"][quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 21:23"]Voi elämä... Ole ap provo, olethan?!? Muuten mietin mistä näitä idiootteja oikein tulee... Järki hoi, totta kai lapsi tarvitsee talvivaatteet! Ja kunnolliset sellaiset!
[/quote]
Ei ole provo. Miksi tarvitsee?
Ap
[/quote]
Koska ulkona on kylmä :O