Tarviiko vuotava putkitettu korva aina antibiootin?
Meillä 1,5v:n korva vuotanut muutaman päivän aika vähäisesti. Olen laittanut Oftan Akvakol-tippoja, joita meillä oli entuudestaan. Nyt en laittanut päivään, ja taas alkoi vuotaa. Muuten ei ole kuumetta, syö hyvin jne. Uskaltaako vielä kokeilla niiden tippojen kanssa?
Kommentit (5)
Lääkäriin täytyy mennä, korvassa on tulehdus.
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 15:25"]Kyllä tarvii, joko antibioottitipan tai suun kautta otettavan lääkkeen. Oftan-akvakolissa ei ole antibioottia, joten mars lääkäriin.
[/quote]
Siinä on kloramfenikolia, joka kylläkin on antibiootti.
Tarvitsee. Yleislääkärit voivat joskus määrätä vain tippoja, mutta korvalääkäri aina tipat SEKÄ suun kautta otettava kuuri. Korva pitää hoitaa, jos se vuotaa, aina. Tulehduksessa on aina suunta putkesta ulospäin. Kuinkas ajattelit, että ne tipat menee sinne korvaan märkävuotoa vastaan? Ei mene, ne vain huuhtoo käytävää ja putkea, ei korvaa. Putkien tehtävä on pitää korva tulehduksessa paineettomana eli ei kuvumetta eikä kipua.
Terv. Mutsi ja kolmen vuoden korvakierre kolmella lapsella.
lapsen putkitettu korva vuotanut muutaman päivän! miksi lääkärissä ei ole jo käyty? tsiisus sentään mitä välinpitämättömyyttä!
Kyllä tarvii, joko antibioottitipan tai suun kautta otettavan lääkkeen. Oftan-akvakolissa ei ole antibioottia, joten mars lääkäriin.