Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä muita keskinkertaisuuksia?

Vierailija
14.12.2014 |

Olen aina pitänyt itseäni kohtuullisen fiksuna ja menestyvänä ihmisenä. Minulla on kunnianhimoa ja olen aina selvinnyt eri toimenkuvista erittäin hyvin, saaden paljon kiitoksia ja ylittänyt odotuksia. Olen käynyt monet johtamiseen keskittyvät valmennukset, kehittymisohjelmat ym. mutta mihinkään ei tämä tie johda. Ei mihinkään. Tällä hetkellä "ura" on vain alaspäin, työtehtävät edelleen samoja ja yhtä vaativia, mutta esimiehiä (siis MIEHIÄ nimenomaan) tulee vain lisää. Olen nyt vuoden sisään saanut kaksi porrasta esimiehiä (MIEHIÄ) lisää. Heille tarjotaan esimiestehtäviä, omia yksiköitä ym. 

Ja joka puolella tuttavani ja kaverini vain saavat ylennyksiä, saavat alaisia, saavat uusia tehtäviä, nimityksiä. Minä en mitään. Samaa kuraa ja nöyryytystä koko ajan. Joo, ei tarvitse sanoa että ole onnellinen kun on ylipäätään töitä. Tottakai olen, mutta miksen koskaan pääse tästä keskinkertaisuudesta eteenpäin? Kai olen sitten vain niin äärettömän nolla, typerä keskinkertainen ihminen, joka kuvittelee itsestään liikoja. 

Lapset saavat koulusta keskinkertaisia numeroita, he eivät ole erityisen hyviä missään aineessa. Keskinkertaista porukkaa siis. Harrastuksissaan (joukkuelaji) ovat alinta paarialuokkaa, se huonoin joukkue, jossa harjoittelee juuri lajin aloittaneet ja ne, jotka vanhemmat väkisin sinne vievät. Meidän lapset ovat innokkaita, käyvät jokaisissa harjoituksissa, osaavatkin (minun mielestäni) ja silti eivät koskaan pääse pois aloittelijoiden ryhmistä. Keskinkertaisia lapsia siis. Tai huonoja?

Automme ovat vanhoja, keskinkertaisia, koska meillä ei ole varaa ostaa uusia. Asuntomme on erittäin keskinkertainen, koska ei asuntokauppa käy eikä kukaan myy meille uutta eikä kukaan osta vanhaa.

Olen siis tuomittu elämään tätä keskinkertaista elämää, iankaiken. Ihan hyvä, olettaisin. Mutta kun sieluni ei ole sopeutunut olemaan keskiverto, haluan enemmän, haluan parempaa! Kärsin tästä ihan suunnattomasti. Olen lisäksi vielä lihonut, koska se kuuluu tähän keskinkertaiseen elämään. Olen tukeva, keskinkertainen nobody.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisinkin edes keskinkertainen.

En ole saanut elämässäni mitään aikaan. Kaikki minua kiinnostavat asiat ovat minulle liian vaikeita tai minun kykyjeni ulottumissa. Joudun tyytymään minua kiinnostamattomaan elämään, josta on nautinto kaukana.

Kaikki yritykseni muuttaa elämäni tilaa ovat epäonnistuneet, enkä kykene saamaan onnistumisen tunteita, koska en ole oikein missään hyvä. Jos onnistuu sellaisessa, jonka 95% ihmisistä osaa, onko se edes onnistumista?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi seitsemän