Voiko Tori.fi-myyjä sopimatta veloittaa pakkauskuluista?
Tori.fi -myyjä lähetetti minulle ostamani tavaran. Ostosta sovittiin sähköpostista eli sovittiin tavaran hinta ja sanoin maksavani postikulut. Myyjä lähetti tuotteen ja paketista löytyi tilinumero (olin sitä jo etukäteen kysynyt, koska tottunut siihen, että tuote maksetaan etukäteen). Tilinumeron yhteydessä myyjä pyytää minusta summaa, joka on n.. 5 euroa sovittua isompi. Kysyy vielä onko ok. Minusta ei. Miten teistä?
Kommentit (6)
Eli siis myyjän pyytämä hinta oli tuotteen hinta+6,5€postikulut+5€ paketointikulut?
Olitteko siis sopineet loppusumman postikuluineen sähköpostissa ja myyjä lisäsi siihen vielä viisi euroa lisää?
Olethan ihan varma paljonko ko. tuotteen postitus maksaa?
Laitat viestiä ja kysyt kuluista tarkemmin.
Minä maksaisin vain postikulut. Oliko siis ostanut jonkun paketin, jonka velotti vai ottiko itselleen "palkkaa" postittamisesta? Minkähintainen tuote?
Jos sanoit maksavasi kulut niin silloin maksat ne.
Oma vika jos ette etukäteen sopinut summaa.
Riippuu ihan mitä olette sopineet. Kyllähän pakkausmateriaali on tavallaan postituskulu, jos ei oltu nimenomaisesti sovittu vain postimaksusta.