Miten olette valaisseet kotinne? Mitkä ovat tämän päivän kuumimmat valaistusratkaisut? Kertokaa?
En osaa yhtään suunnitella valaistusta. Meillä on vielä melko askeettisesti sisustettu koti, mutta kalusteet ovat kauniita ja tilaan sopivia. Päivällä luonnonvalossa olohuone näyttää hienolta.
Mutta illalla, voi taivas. Kun kattolamput on päällä, koti näyttää suunnilleen terveyskeskuksen vastaanottohuoneelta. Kaikki seinät ja katot loistavat jotenkin aneemisina.
Miten nykyään valaistaan koteja?
Kommentit (15)
Philips Huen älyvaloja talo täynnä.
Mä ostin just kauniin messikisen pöytälampun, jossa on samettivarjostin. Siitä tulee lämmin ja tunnelmallinen valo.
Miksi helvetissä minulla olisi kotona tämän päivän kuumin valaistusratkaisu? Minun kotini se on eikä mikään asuntomessujen showroom.
Pienemmillä kohdevalaisimilla luodaan tunnelmaa. Oma kohdevalaisin esim. pöydän ylle, lipaston päälle, sohvan viereen, kasveille, mitä huonekaluja sulla nyt onkaan kotonasi. Toki pitää olla myös kirkkaat yleisvalot katossa; niitä käytetään esim. siivotessa.
No jos teillä ei ole mitään ratkaisuja, niin onko sitten jotain muita valoja?
Minun kotonani ei näytä kotoisalta, haluan muuttaa sitä.
Onko teillä katossa diskona välkkyvät loisteputkivalaisimet, vai mistä tulee se "henkäys terveyskeskusta"?
Vierailija kirjoitti:
Onko teillä katossa diskona välkkyvät loisteputkivalaisimet, vai mistä tulee se "henkäys terveyskeskusta"?
Minulla on, ja kun laitan ne päälle niin minusta tuntuu, että mökkini toimii majakkana koko kylälle. Olenkin laittanut vanhanaikaisia roikkalamppuja sopiviin paikkoihin ja käytän niitä kaukosäätimellä, makuualkovissa on pelkkä koululaisvalaisin. Jos teen jotakin tarkkaa hommaa, laitan otsalampun päähäni tai sitten käytän niitä loistevaloja.
Itsekin vähän samaa mietin. En tiedä mitään lampputrendeistä, mutta itse ajattelin hankkia ehkä pari jotain pienempää, esim. pöytälamppua. Varjostin vaikuttaa aika paljon valoon. Joku vaalea varjostin ehkä voisi olla hyvä. Inhoan itsekin sitä kun palaa yksi kattolamppu, ja valo on jotenkin kelmeä.
Olohuoneessa on einän vierustoilla kattoon upotetut ledit ja keskialueella kaksi kattokruunua. Valaistus on toteutettu Dali-ohjauksella.
En tiedä mitkä ovat tämän hetken kuumimmat ratkaisut, mutta kattolamput tosiaan harvoin luovat kivan tunnelman. Mieti mihin kotiisi sopisi muunlainen valaisin. Seinävalo, pöytälamppu, jalkalamppu tms. Esim nojatuolin tai sohvan luo lukuvaloksi jalkalamppu tai seinälamppu. Tai sohvapöydän yläpuolelle matalammalla oleva kattolamppu, joka ei valaise koko huonetta.
Kannattaa kiinnittää myös huomiota valon lämpötilaan. Iltaisin lämpimämmät sävyt ovat tunnelmallisempia kuin esim päivänvalolamput.
Kaupunki on huolehtinut asuntoni yleisvalaistuksesta. Katulamppu on aina ollut 3 metrin päässä sänkykammarini suuresta ikkunasta ja tänä vuonna kaupunki salli ylikirkaan sinertävää valoa tuottavan valokyltin pystyttämisen valaisemaan räikeästi olohuonettani satojen (280) metrien päästä. Toistaiseksi tarvitsen kuitenkin lukuvaloja omasta takaa.
Kyllä se on näyttöruudun kelmeä loiste joka monet kodit nykyään valaisee.
No halogeenilampun hehkulangan lämpötila saattaa olla lähes 3 000 astetta, ne on varmaan kuuminta mitä minun kotonani on. Valaisen niillä vessan.
M43
Mä tykkään sellaisesta valaistusratkaisusta mikä on leffateattereissa ja joissain moderneissa supermarketeissa, ainakin monissa LIDL-kaupoissa. Siis sellanen missä valo osoittaa kohti seinää/kattoa ja siitä se heijastuu takaisin valaisten huonetta. Se vain on mun henkilökohtainen mieltymys että sellainen valaistus on mun mielestä kiva. Ja se on oikeasti myös käytännöllinen tai siis antaa tosi hyvän toimivan valaistuksen jos se rakennetaan tasan oikein.
Ihmisten kodeissa en ole jostain kumman syystä sellaista valaistusta muistaakseni nähnyt.
Ihan tavallisia lamppuja meillä on. Eikä ne kauheen kuumia ole, se olis vaarallistakin kun vois syttyä tulipalo.