Millä tavalla teet kiisselin?
Sanotaan nyt vaikka marjakiisseli. Laitatko kaikki kattilaan; marjat, veden, sokerin, perunajauhot ja kiehautatteko, vai teet eka muuten valmiiksi ja lisäät siihen sitten marjat? Vai miten? :)
Kommentit (5)
Mä kuumennan ensin kattilassa veden ja sokerin. Kun kiehuu, otan pois levyltä ja lisään perunajauhot ja kiehautan. Sitten lisään soseutetut marjat (lapset tykkäävät "sileästä" kiisselistä).
Vesi, osa marjoista ja sokeria kattilaan ja kiehumaan. Sekoitan vettä ja perunajauhoa eri astiassa. Veden ja marjojen kiehuttua otan kattilan levyltä pois. Lisään perunajauho-vesiseoksen ohuena nauhana, samalla sekoittaen. Nostan takaisin levylle, ilman sekoitusta kiehautan , niin että pari kertaa pulpahtaa. Osan marjoista lisään valmiin kiisselin sekaan. Tarvittaessa lisään sokeria.
[quote author="Vierailija" time="03.12.2014 klo 20:52"]
Mä kuumennan ensin kattilassa veden ja sokerin. Kun kiehuu, otan pois levyltä ja lisään perunajauhot ja kiehautan. Sitten lisään soseutetut marjat (lapset tykkäävät "sileästä" kiisselistä).
[/quote]
Muuten samoin, mutta ensin marjat, sitten perunajauhosuurus. Marjat ehtivät juuri vähän kiehahtaa, ja pääsee vähemmällä kuin soseuttamalla.
Laitan kattilaan vesi-perunajauhoseoksen. 4 rkl perunajauhoja ja 8 dl vettä suurinpiirtein. Sekoitan pohjaa myöten melko hitaasti muovisella paistinlastalla. Kun kiehahtaa, otan pois levyltä. Heitän kattilaan ripauksen suolaa, jäiset marjat ja sokeria. Sekoitan. Valmis ja aikaa meni induktioliedellä pari minuuttia.
Katon perunajauho laatikon kyljestä ohjeen ja teen.