Apua, hammas irtosi melkein kokonaan!
Laitoin purkan suuhun ja ehdin muutaman kerran pureskella kun hammas irtosi (neljäs etuhampaasta sivulle). Ihan kamalan näköinen ja hampaasta jäi jotain reunoja jäljelle, mutta äkkiseltään näyttää kuin ei olisi hammasta lainkaan.
Tehdäänkö julkisella puolelle tällaiselle jotain? En voi olla ilman hammasta, mutha ei ole mahdollista käyttää tuhansia euroja implantti-hampaaseen.
Kommentit (5)
Laita irronneen hampaan palat maitoon ja jääkaappiin.
Jos reinoja jäi, niin joko hammas on jo paikattu tai siinä oli iso reilä joka nyt lohkes.
Heti huomenna hammaslääläriin. Kos et kunnalliseen pääse, niin mee yksityiselle. Jos juuret paljaana, niin iso tulehdusriski.
Minulla irtosi viides hammas edestä enkä uskalla mennä korjauttamaan. Musertui täysin kun söin kovaa suklaata. Huoh!
Mulla katkesi melkein ikenen rajasta sellainen hammas, joka oli aikoinaan paikattu ja juurihoidettu. Julkisella puolella laitettiin siihen sellainen väliaikainen "tuppi", mutta kruunu piti sitten teettää yksityisellä. Olihan se kallista.
Juu julkiselle puolelle ns kiireajalla/särkyajalla heti huomenna. Kokemusta on.