Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ÄLKÄÄ hankkiko koiraa vauvaperheeseen!

Vierailija
27.11.2014 |

Tai miettikää ainakin hyvin tarkkaan onko siinä järkeä... Taas yksi tuttavapariskunta erosi ja äidille jäi 1-vuotiaan lisäksi kaksi isoa koiraa. No, nyt joutuu antamaan koirat todennäköisesti lopetettavaksi, jos kukaan ei niitä ota, koska ei selviydy arjesta lapsen, koirien ja työssäkäynnin kanssa. Surullinen tilanne ja näitä olen kuullut muitakin vastaavia, erossa kärsijöinä eivät ole vain ihmiset, vaan myös eläimet... :(

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on 2v lapsi ja kaksi rotwailleria ihan hyvin menee kun koira ei ole villejä. Eikä eläintä saa turhaan lopettaa!!!

Vierailija
2/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sun tuttavasi ei selviä arjesta yhden lapsen ja parin piskin kanssa, niin ei se todellakaan tarkoita, etteikö joku muu voisin hanskata isompaakin laumaa ihan mallikelpoisesti. 

Jos seassa on joku ihan pentu, voi homma olla vähän haastavampaa, muttei suinkaan mahdotonta sekään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuonne ne koirat:

http://www.kodinvaihtajat.com/

Vierailija
4/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi ristus! Eikö se mies voinut ottaa niitä koiria?

Vierailija
5/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älkää hankkiko vauvaa koiraperheeseen.

Vierailija
6/10 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei se äiti anna pois sitä vauvaa? Miksi koirat pitää antaa pois?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nyt lopetettavaksi kannata! Eläinsuojeluyhdistykseen heti yhteys! He auttavat kodin etsimisessä varmasti.

Vierailija
8/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En nyt tiiä kannattaako kaikkea aina suunnitella siten, että mitä jos tulee ero. Mutta en kyllä kans ymmärrä, miksi vauvaperheen pitää koira hankkia. Ok jos koira on ollut jo vuosia ennen lasta. Tai jos lapset ovat jo isompia. Mutta miten joku jaksaa hoitaa koiraa jos on vauva, ja saako se koira oikeasti edes tarpeeksi huomiota? Vauva kuitenkin menee aina koiran edelle, ja luulisi vauvassa olevan jo riittävästi tekemistä. Mihin sitä koiraa tarvitaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli vauva 2kk ikäinen kun koiranpentu tuli taloon. Ennestään oli myös aikuinen koira. Meillä aina ollut koira talossa, yleensä kaksi, ja nyt kun aikuisella alkoi olla ikää niin otettiin rinnalle jo pentu kasvamaan.

En nähnyt tässä mitään ongelmaa. Äitiyslomalla sitä aikaa on ihan liiankin kanssa niin tämä oli oikeastaan paras hetki pennun hankkimiseen. Ei tarvinnut pennun jäädä niin aikaisin yksin kotiin jne.

Koska asutaan kerrostalossa ja pennun tulee päästä todella usein ulos tarpeilleen ratkaisin asian niin että otin vauvan kantokoppaan lämpöpussin sisälle ja lämpimä filtti tms. päälle.
Niin ei tarvinnut vauvalle pukea miljoonaa vaatekerrosta päälle pennun pissatuksen ajaksi koska siinä olisi mennyt ikuisuus..

Edellinen kirjoittaja kysyi mihin sitä koiraa tarvitaan. Itse en ainakaan osaisi elää ilman eläimiä.
Koira ja hevonen löytyy aina, enkä niistä ole vauvan synnyttyä luopunut.

Vierailija
10/10 |
28.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisään vielä että myös ihmisen luonteella on paljon vaikutusta asiaan. Jos on vähän laiska perusluonne niin kokee kaiken tämän varmaan työläänä.
Itse taas olen aktiivinen ja menevä, joten ei ole yhtään liian raskasta ollut. Helpoimmalla pääsee kunpakkaa lapsen ja koirat autoon ja hurauttaa tallille hevosta hoitamaan. Siinä onkin monta kärpästä yhdellä iskulla hoidettu ;) Koirat väsyneitä kun ovat saaneet vapaana juosta ja leikkiä ja lapsi myös kun on ollut uusia juttuja mitä ihmetellä :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän seitsemän