2v ja 8v sijaislasten joululahjat
Hei
Meille on muuttamassa joulun alla olosuhteiden pakosta 2v poika ja 8v tyttö. Olisiko ideoita mitä tuon ikäisille voisi joululahjaksi laittaa. Mitkä ovat teidän 2v poikien suosikit, entä 8v tyttöjen suosikit ? Meidän ostamat joululahjat tulevat olemaan heidän ainoat lahjansa, joten kaikki ideat ja vinkit ovat tervetulleita. Toivoisin vastaukseksi vain lahjavinkkejä ei muita kyselyitä tai arvosteluja :)
Kommentit (35)
2v pojalle esimerkiksi Lego duploja. :)
Minä ostaisin molemmille pehmolelut. <3
Ja jotain muuta, edellä on hyviä ehdotuksia.
Tytölle lisäksi littlest pet shop juttuja. Meidän tytöt tykkää niistä Top models piirustusvihoista. Pojalle palapeli, auto, junarata, duploja. Ja molemmille ihanat pehmolelut. Ne kuulostaa tylsiltä, mutta olleet monen lapsen suosikkeja.
Joo, nuo legot ovat hyviä, pienelle dubloja ja isolle friendsejä, mitenkäs tytölle oma lukollinen päiväkirja ja jotain kivoja kyniä? Lautapeli?
Sitten se tärkein. Tee lapsille ihana, tavallinen ja perinteinen joulu! Kiireetöntä yhdessä oloa. Herkuttelua, leikkejä, ulkoilua, leipomista :) Tähän ei tarvita viittä erilaista graavikalaa tai super upeita piparkakku talo viritelmiä jne vaan sitä aitoa joulun tekoa ja yhdessä tekemistä!
Meillä 8-vuotias tyttö odottaa palapelejä kivoilla kuvilla. Kooltaan 200-500 palaa.
Vaateostoksia varten tyttö tulee saamaan 50 euroa isovanhemmilta. Menemme välipäivinä yhdessä alennusmyynteihin.
Tosiaan tärkein: Kiva yhdessäolo. Ulkoilkaa, käykää uimassa, leipokaa pipareita ja koristelkaa yhdessä, piirtäkää <3
Edellä hyviä ehdotuksia.
Toisiinsa matchaavat yöpaidat ja pörrösukat. Meillä ollut serkusten suursuosikki, pitkin vuotta yökyläillessä laittavat aina samanlaiset yökkärit päälle.
Yhteiseksi iso satukirja, josta luette iltasatujasatuja.
Ap vastaa :
Laitan ylös näitä teidän laittamia vinkkejä, kiitos kovasti :) Etenkin 8-v tytön lahjoihin saa antaa enempikin vinkkejä, kun en oikein tiedä mitkä ovat tämän hetken juttu hänen ikäisilleen. Kyllä on hyvin perinteinen lämmin joulu perheen kesken tulossa.
Riippuu paljonko aiot käyttää rahaa lahjoihin. Jos ostat vain yhden lahjan, älä osta pehmolelua vaan jotain tekemistä. Esim Legojen näpertely saattaa vielä lasten ajatukset ikävästä mukavaan, edes hetkeksi. Jos taas ostat useamman kuin yhden lahjan (toivottavasti ostat), pehmolelu on kiva ajatus. Siitä voi lapsi saada pysyvyyttä ja turvaa, myös tämä isompi.
Ap vastaa:
Kiitos teille kaikille ihan valtavasti :)
Meillä vastaava tilanne. Isommalle lapselle 7v. hankitaan lahjaksi polkupyörä. Nuorempi saanee nukenvaunut. Meillä on ollut tapana hankkia lapsille 1-2 isompi 8 kalliimpi) lahja jouluna. Paketteja ei tule montaa. Itse karsastan rojusirkusta, joka aika monessa perheessä joululahjojen hamstraaminen muodostuu. Kukin tavallaan, näin meillä.
Ap Vastaa:
Kyllä tarkoitus on laitaa useampi paketti molemmille, siksi mainitsin alussa että meidän ostamat lahjat tulevat olemaan ainoita..emmekä halua pahoittaa enempää joulupukkiin uskovien lasten mieltä :) Lahjat eivät ole joulussa pääasia, mutta pienet lapset nyt vaan tykkäävät niistä ja kun meillä on mahdollisuus ne hankkia niin hankimme :)
Meidän 8v tytöt tykäävät piirtelystä, askartelusta, Schleich-hepoista, Sylvanian Families-jutuista. Näissä on se hyvä, että kaikkia voi tavallaan yhdistää leikkeihin. Hepoille ja sylvanioille voivat itse askarrella kaikenlaista sinne talliin ja taloon. Tehdään yhdessä riimuja, mattoja, heinää, taikataikinasta leivonnaisia ym. Koruistakin pitävät. Ja Lego Friendeistä. Ja elokuvista, joita katsotaan yhdessä popparin kanssa :)
2v:lle duplot, junarataa, kynät, muovailuvahaa ym. Ja pehmolelut, omat rutistettavat, ovat varmasti hyvät lisät aina!
Tytölle voisi olla myös jokin aivan ihana perinteinen barbie, jolla on upea puku, tai väriä vaihtava merenneitobarbie. Pet shopit varmasti myös mieluisia.
Tytölle oma pehmeä torkkupeitto, joku koru, hyvät tussit ja lehtiö.
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 13:24"]
Ap vastaa :
Laitan ylös näitä teidän laittamia vinkkejä, kiitos kovasti :) Etenkin 8-v tytön lahjoihin saa antaa enempikin vinkkejä, kun en oikein tiedä mitkä ovat tämän hetken juttu hänen ikäisilleen. Kyllä on hyvin perinteinen lämmin joulu perheen kesken tulossa.
[/quote]
Meillä ekaluokkailainen tyttö tykkää juurikin lego friendseistä ja prinsessoista. Kaikenlainen askartelu ja kirjoittelu on mieluisaa. Kaikki mikä on pinkkiä ja kimaltaa on ihan huippu.
Tällä hetkellä väkertää sellaisen itse ommeltavan pehmolelun kimpussa. Cittarista löysin halloweenin aikoihin jonkun kummitusaiheisen.
Väritys- ja tehtäväkirjoja, paperia, tussit, vesivärejä, pienmmälle sormivärit (maalailkaa kylppärissä, helppo siivota), kimalteita, tarroja, lankaa, huopaa, tylliä.... kokoa vaikka askartelutarvikepaketti yhteiseksi tai molemmille oma.
-9-
Meillä tyttö joka täyttää helmikuussa 8v. Hänen toivelistallaan joululahjoiksi: Monster High -juttuja, Lego Friends, Top Model -juttuja, niitä pieniä rinkuloita joista saa itse tehtyä käsirenkaita, Hama-helmiä, nättejä lehtiöitä yms. Toivoo enimmäkseen tollasia askartelu- ja puuhastelujuttuja. Pehmoleluissa tykkää niistä, millä on hirveän isot silmät, sellaisia eri värisiä.
Budjetti olisi tosiaan hyödyllinen tieto. Mahdollisesti saatte ihan pyytämättä myös joulupuukeräys lahjoja, jos näette sossuja ennen joulua, riippuu kunnasta.
8v ehkä tykkää top model väritys- ja vaatesuunnittelukirjoista. Hyvät puuvärit tietty mukaan.
TUon ikäiselle voisi myös lautapeli.
kysy vaan rohkeasti lelukaupasta, Br, stokkalla tms, en usko, että myyjät sulle valehtelee hittileluista. Ajoissa liikkeellä, ettei hittilelut ole loppu, mutta ei liian ajoissa, että hitit on jo selvästi tullet myyjille esiin! Viime joulun hitti oli roskispeli, tän joulun en tiedä. Olen pelannut tuon ikäisten kansaa eläinpyramidia, mielestäni huippupeli. Tietenkin jos annat lautapelejä tai vaikeita legojuttuja, nIin pitää olla aikaa näitä yhdessä tehdä.
Tiedän, että kysyit vaan lahjavinkkejä, mutta lapsille voisi olla mukavaa myös ennen joulua käydä valitsemassa tai askarrella joululahja vanhemmille hyvissä ajoin ja sopia selkeästi joku päivä, milloin annetaan ne, niin saavat ehkä helpommin antaa itselleen luvan nauttia joulusta.
Hyvää joulua teille ja ihanaa ja stressitöntä joulun valmistelua!
Meillä lapset 5 ja 7, ja aina olen joka joulu ostanut molemmille myös sellaiset Muumi-kassit, joissa shampoota, suihkushampoota ja hammastahnaa. Sitten saavat ne kassit leikkiin ja putelit kylppäriin käyttöön.
Ystävä-kirja alkaa olla jo suosittu tuon ikäisillä. Hiusjuttuja, esim. värikkäitä lahjapakkauksia, joissa hiuslenkkejä ja pinnejä, lasten koruja leikkeihin jne.
Lego Friends, Hamahelmet ja ne alustat on hyviä. Paljon hyviä vinkkejä tullut näissä viesteissä, kyllä varmasti saat tytölle kivat paketit :)
8-vuotiaalle piirustus- ja sskarteluvälineitä, jotain kimaltavaa ja vaikka Lego Friends-pakkaus.