~o0o~HELMINAUHAT MAANANTAINA~o0o~
Kommentit (22)
Mulla sama valitusvirsi jo useassa pinossa.. Ongelmana tälläkertaa tuo esikoinen ja hänen lyhyet yöunet. Viime yönä unta tuli n.7h! *huoh*
Hillitön päänsärky vaivaa, kiitos pojan, joka ei siis antanut nukkua (yölläkin heräsi n. 10krt - " äiti laita peitto hyvin" ), ja tukkoinen nenä vielä kaupan päälle.
Neuvolaan pitäis lähteä, ei nyt ihan vielä, mut 11.30 on aika. Kuuluis nyt edes ne sydänäänet kunnolla, et ois tässäkin päiväs edes jotain positiivista.
Poikkean varmaan illemmalla taas. Mukavaa alkanutta viikkoa kaikille!
Minni & [color=teal]Mulperi[/color] tasan 16
Kirjoittelenpa kerrankin näin aamusta. Sain viime viikolla perinteisen syysflunssan, joka varmentui sunnuntaina poskiontelontulehdukseksi. Oonpa nyt sitten sairaslomalla 3 päivää. Ke-aamuna on sopivatsi neuvola. Silloin voi katsoa oloaan uudesti. Jos en ole kunnossa, niin terkkari määrää jatkoa sairaslomalle.
Murulla on varmaan kaikki ok. Mulla on ihan normaali olo. Karmea kuvotuskin on aika lailla vähentynyt. Toki tämän flunssan vuoksi pinnalla on vain mieletön päänsärky ja kipu poskipäissä. Ke-aamuna sitten kuulostellaan taas sydänääniä ja muuta. Esikoisesta käytiin yksityisellä rakenneultrassa. Haluttiin nähdä, että kaikki rakenteet, elimet ym. on ok. Pitäisi muistaa varata aika myös nyt. Sukupuoli näkyi silloin, mutta ei haluttu tietää. Sama homma nyt, sukupuoli halutaan saada selville vasta, kun vauva syntyy maailmaan. Jotenkin on ihanaa nähdä vasta sitten, kumpi sieltä tulee. Meille kun sukupuoli on täysin toissijainen asia. Ja nimiasiassa ollaan myös " perinteisiä" ; se paljastuu muille vasta, kun pappi sen kertoo.
Ei kai mulla muuta höpinää. Taidan siirtyä taas huilaamaan ja yritän nukahtaa hieman.
Meillä sataa, mutta siitä huolimatta mukavaa maanantaita!
T: Mini-05 ja Muru rv 15+0
Tervetuloa joukkoon, Kolomonen ja muutkin uudet!
Mullakin löydettiin np-ultrassa myooma. Pelästyin kauheasti, kun edellinen raskaus päättyi onnettomasti ja olen nyt muutenkin tosi säikkynä. Kätilö kuitenkin vakuutteli, että myooma ei ole vaarallinen eikä sille edes tehdä mitään. Sitä vain seuraillaan ultrissa ettei se muutu (siis kasva, oletan?!). Mulla on rakenneultra muutaman viikon päästä, siellä varmaan saan taas tietää lisää. Mutta tässä vaiheessa ei siis voi muuta kuin luottaa kätilöön, että myoomia on monilla eikä niitä aina edes huomata eivätkä ne ole vaarallisia.
(.) Tuntuu kuin en raskaana olisikaan. Paino on kotivaa' an mukaan pudonnut puolisen kiloa, ooh, eikä muutenkaan mikään pahoinvointi tai muu vaivaa. Liikkeitä, joita jo luulin tunteneeni, ei niitäkään ole nyt paljoa tuntunut. Perjantaina sain käydä neuvolassa sydänääniä kuuntelemassa, kyllä ne siellä olivat joten uskottava se on että kaikki on hyvin.
Musta on ihanaa kun viimein on syksyistä. Olen villasukka- ja kynttilänvaloihminen, joten eilen oikein nautin kun ulkona satoi ja tuuli ja kotona oli lämmintä ja ihanaa. Leivottiin esikoisen kanssa pullaa, talossa leijui kodikas pullantuoksu ja sauna oli lämpenemässä... Aah.
Mukavaa syysviikkoa,
Sabni 16+5
[color=blue]Sataa, sataa ropisee, pili pili pom..[/color]
[color=olive][b]Kolomonen:[/b][/color] Tervetuloa porukkaan!!
[color=lime][b]sjt[/b][/color]: Tsempit ultraan!!
Mulla on jatkunut ajoittaiset supistukset -tai mitä lie onkaan-
eilen illalla tuli viimeks vaikka koko päivän olin oikeastaan vaan maannu sohvalla..
Perjantaina ne oli ihan varmasti supistuksia, kun selässäkin tuntu, mutta nyt en oo varma, mitä ne loput on ollu, kun tuntuu, että alavatsalla on sellanen epämiellyttävä olo kokoajan..
saakohan tästä sepustuksesta kukaan selvää
No eniwei, perjantaina on neuvola, joten eiköhän siellä ainakin jotain tutkita..
Tuon esikon kanssa vietetään rattoisaa päivää kahdestaan, kun mies on töissä ja toinen poika eskarissa..
Esikon kanssa käytiin eilen lääkärissä, että saatiin lääkekuuri siihen märkärupeen ja lääkäri käski pojan olla keskiviikkoon asti kotona!
mammutti ja Vilppu rv 16+3/17 kumpaankohan uskois..?
Viikko taas alussa, tuntuu että nää viikot menee nykyään siivillä, hyvä vaan.. Vettä sataa ja on huitsin harmaata, ihanaa on syksy:)
kolomoselle tervetuloa joukkoon, kiva että helminauha senkun kasvaa.
Omasta olosta sen verran että mua vaivaa nykyään usein hirveä päänsärky, edes nukkuminen ei auta, joudun turvautumaan banadoliin omasta mielestä vähä liianki usein. onko teillä muilla kellään samaa vaivaa?
4D ultra olisi nyt keskiviikkona, jännittää kauheesti.. Saas nähä saadaanko sukupuoli selville. Mulla ois niin kauhea hinku ostelemaan jo pömppikselle jotain. Mitään hankintoja en siis vielä ole suorittanut, toki oon vaatteita hypistelly ja brion kombi vaunuja käyny netistä ihailemassa, mutta en vaan oo vielä uskaltanu ostaa mitään.. :/
Nyt kipaisen ruiskuun ja sitten kelaan selvittämään asioita. Mukavata päivää vaan kaikille
T. oona ja pömppis 18+4
Sabnin kuvaus pullantuoksusta ja villasukista kynttilän valossa tuntui ihanan kodikkaalta!
Ite oon kesäihminen, mutta toisaalta näin pitkän ja kuuman kesän jlkeen on ihanaa, kun saa käpertyä sohvan nurkkaan kun ulkona on pimeää ja sataa vettä!
Siihen vielä kynttilät ja pullan tuoksu ja ne villasukat..! voiko parempaa olla..
Pääsimpä tännekin kirjoittamaan!
Tämä syksy on nyt tervetullut, ku kesä oli niin iiiihana ja aurinkoinen. Nii ja talvea joteski kummasti vaan oottaa :)
Kolomoselle tervetuloa joukkoomme kirjavaan!
Sabni - syksy ja kynttilät AH...mäkin eilen laitoin kynttilän tuikut tuikkimaan ja takkatuli kruunasi illan :)
Oliko sulla niistä asanoista jotain listaa, mitä kannattaa välttää?
Oona - mulla ei ole jatkuvasti päätä jomottanut, mutta säännöllisesti kerran viikkoon on tosi ikävä jomotus. Sehän on sellainen ikävä raskausoire, toivottavasti menee sinulla pian ohi.
Mammutille tsemppiä ja jaksamista, kun supparit kiusaa, jos ne siitä kohta rauhoittuisivat. Ei kait ole ihan normaalia, jos useampana päivänä supistelee, onneksi niiden ei tarvitse kuitenkaan mitään ikävää saada aikaiseksi.
Mä olen yrittänyt olla ostamatta mitään vaatteita pikkuista varten. Jos sitten sitä mukaa ku tarvii :) katotaa mite käy :) kuiteski olen päättänyt hakea sellasen Mam Eco kantoliinan, kun sitä viime viikolla testasin ja tuntui niin hyvältä. Sitominen olikin paljon helpompaa, mitä uumoilin :)
työ kutsuu, mut kaikille oikein mukavaa viikon alkua!
Mykis ja Hippis 18+3
Kirjoittelin niistä asanoista johonkin pinoon viikko-pari sitten... En nyt ehdi etsimään sitä pinoa, työt kutsuvat, mutta palaan asiaan huomenna!
Huomiseen
Sabni
sabni - mä olen yrittänyt lukaista kaikki pinot, mut varmasti on jotain jäänyt välistä :( eipä kiirusta, jos jossain vaiheessa ehdit laittaa :))
Mörötin - en tiedä olleskaa millaisia imetysliivejä on olemassa, mut aattelin ite kokeille ja ostaa tollasesta " muksupuodista" (ei kait saa mainostella), tääl pääkaupunkiseudulla niitä riittää. Hinnat 25-30 ¿ ja koot riittää XL:ään. Tiedä sitten miten isoja loppuen lopuksi ovat.
Mykis
Voih, turhaan jännitin. Sieltä ne [color=red]♥[/color] -äänet kuului tosi hyvin (140-150)! Hiukan yritti kaveri karkuun välillä.. =) Positiivinen yllätys oli myös hemoglobiini, joka oli 136! (Kuukaus sitten oli 118, enkä ole rautaa syönyt, ruisleipää kylläkin..)
Mieli on kyllä välillä niin maassa, ja välillä taas miltei taivaassa - ei pysy edes perässä.. ne hormoonit.
Minni taas
kyllä tosiaan kuulostikin niiiiin ihanalta nuo pullantuoksut,villasukat ja kynttilävalo; itekkin rakastan noita kaikkia ja jopa joulusta oon jo ruvennu haaveilemaan. Saan todellakin pitää itteni kurissa joka syksy etten pistä jouluvaloja palamaan jo marraskuun alussa.. :D
leivoin itekkin pullia tänään, harmittaa tosi kovasti kun rakastamani voipullat (joita tein vain sen yhden pellillisen) paloivat. Unohdin ne kokonaan uuniin kun menin esikoisen pyllyä pesemään.. aargh..
keskiviikkona olisi taas neuvola,verenpainettani nyt seuraillaan tarkasti kun esikoisen odotus oli vähän hankala tuon takia. Nyt oli viime neuvolassa taas ruvennut paineet kohoamaan... :/ ahistaa jo valmiiksi luultavasti edessä olevat viikottaiset äitipolilla ramppaamiset.
Tämän kuun lopussa olisi muutto edessä, hommaa olisi niin p********ti kun saisi vaan jotain aikaseks. Oon suunnitellu että alotan hyvissä ajoin hommat (ikkunan pesut, turhan roinan poisheittämiset...) mutta luultavasti se menee niin että muuttoa edeltävänä päivänä on pakko vääntäytyä hommiin kiireen vilkkaa. Muita yhtä saamattomia?!
miube85 & Tökö 15+0
niin ja vielä semmonen kysymys että miten saisin korjattua tuonne tuohon esittelyjuttuun yhden asian? Ilmoitin sinne esikoisen iäksi 10 kuukautta, vaikka järkevämpää olisi ollut laittaa vaikka syntymäkuukausi. Eihän se esikoinen ikuisesti ole 10 kuukauden ikäinen. Toivottavasti joku ymmärsi :D
Täällä kans sataa, mukavaa! Kouluhommia pitäis tehdä mutta tänne sitä jotenkin vaan eksy kun koneelle pääsi! Viime päivinä ihmiset on siunaillu kun tuo vatsan seutu on liian pieni. Ei kuulemma yhtään huomaa että odotan (=mikä loukkaus, tätä vauvan alkua odotimme toista vuotta!) Omasta mielestä masu on paisunu ihan " valtavasti" niin miten joku ei muka huomaa tätä hurjaa kasvua? (Paino vielä miinus 2 kiloa lähtöpainosta...) :)
Ehkä se ehtii kasvaa. Niitä sokereita tosiaan olis pitäny rajottaa mut en oikein osaa, paino on aina ollu jopa alakanttiin ja kun on tottunut syömään mitä haluaa. Onko kellään muulla ongelmia sokerin kanssa? Neuvolassa kyllä veikkaili että saattaisi johtua stressistä (?) paastosokerin kohoaminen. Tässäpä tätä omaa oloa taas tulikin, se on kyllä totta että raskaudesta voisi puhua vaikka ympäri vuorokauden!
Menier + masuvauva rv16
Tänään piti stempata kun tulin töistä, kun meni koko viikonloppu vähän harakoille. Tai sain vaatehuoneen omalta osaltani siivottua, mutta muuten en mitään saanutkaan aikaseksi. Kävin kaupassa, pistin keittiön siistiksi ja laitoin makaroonilaatikon uuniin :) Ei auta kuin ruveta totuttelemaan siihen, että ei aina voi työpäivän jälkeen mennä vaan pötköttelemään vaan jonkun se on ruokaakin laitettava ja hoidettava kotia :) Nyt oon tyytyväinen kun sain kaikki tehtyä, että saan katsoa illan ohjelmat rauhassa ja pestä muutaman koneellisen pyykkiä.
Huomenna olis rakenneultra, jo jännittää ja odotan sitä jo kovasti. Noh aika kuluu nopeasti. Olen muutaman illan nyt tunnustellut, ihan kuin massusta olis tullut pukkauksia, mutta kun ei ne toistu niin en osaa oikeen sanoa oisko se vauva joka siellä pukkii vai onko vaan suoliston ilmaa :) Noh aika varmaan näyttää. Viime yönkin nukuin niin huonosti kun vähän väliä outo tunne vatsassa.
Mutta nyt pyykkikone päälle ja syömään. Voi miehelle kehuskella että katto oon jaksanut tehdä kotitöitä kun töistä joskus palautuu :)
Ninnu ja Peruna 18+2
...ja kaikki oli hyvin:) Aivot, sydän, selkäranka, virtaukset=kaikki normaaleja, kovin on eläväinen sikiö, lääkärikin sanoi useaan otteeseen.Puuhis potkia jysäytteli koko mittauksen ajan ja isälle tuli selväksi jo ennen kuin meiltä kysyttiin halutaanko tietää sukupuoli, että poikahan siellä, kun se pissasi kaaressa ja se näkyi kuvassa!
Tosi hyvä lääkäri, käytiin yksityisellä.Vilautti 3D-kuvalla meille myös Puuhista tarkemmin, isänsä nenä näytti olevan:)
Miten ihminen voi olla näin onnellinen?????:)
pilvissä oleva sjt+Puuha-Pete 18+6
Sjt:lle onnittelut ultrasta! On se kiva kun kaikki on kohdallaan!
Ninnulle tsempit huomiselle ultralle!
On mulla sit ihana neuvolatäti kun sille soittelin ja kerroin niistä supistuksista, niin se akka " lohdutti" mua sanomalla, että: " Niin kurjalta kun se kuullostaakin, niin jos se on menossa kesken, niin ei sille tässä vaiheessa kukaan mitään voi..!!"
Sanoinkin sille, että ehkä on sit parempi, että soitan huomenna sinne TAYSsiin ja kysyn niitten mielipidettä, kun siellä vihdoin huomenna on " oikea" ihminen paikalla!
Mut oikeesti toi neuvolantäti ei kyllä rauhota kenekään mieltä jos se laukoo kaikille odottajille tollasia juttuja!
Siinä saattaa monen yöunet mennä kun tätikkä " lohduttaa" !
Mua lähinnä nauratti, kun mulla ei nyt ihan niin pahalta tunnu, että kesken menis, mutta aattelin kuitenkin sille kertoo tilanteen..
-näin meillä-
mammutti ja Vilppu
...kenenkään ei pitäisi kohdata tuollaista terkkatätiä!Ja varmasti kaikki on hyvin, pidän peukkuja ja uskon, että helmikuussa teidän vauva haluaa tulla maailmaan!
Voimia ja haleja!
Sjt (jonka olisi hyvä muistaa muukin kuin oma napansa ilonkin keskellä)
Missä olit ultrassa? Kiinnostaa vain tuo " hyvä Palvelu" . Itse tampereelle menossa..
Iltaa kaikille ja onnittelut sjt:lle ja peukutuksia mammutti80:lle!
Minä oon ihan varma, että eilen tunsin kunnon liikettä! :-) Oltiin ystävän koiran 5-v. kakulla ;-) (Ihania koirahöperöitä kavereita) ja istuttiin siinä kahvipöydässä. Mulla oli jalka toisen tuolin välipuulla hieman koholla, kun yhtäkkiä sain " kamalan" sätkyn. Tunsin nimittäin vasemmalla puolella selvän " muljahduksen" eikä se ollut kahvia tai kakkua mikä olis suolessa livistäny. Tais olla asukki joka ei pitänyt jalan koholla olemisesta! :-)
Neuvolatäti kyllä rajoitti, että ompas tosi aikaista, jos tuntuu jotain. Mutta minä pidän pääni ja ajattelen, että oli se liikettä.
Nyt odotellaan sitten lisää kokoajan! Ja oon JO innostunut ostattelemaan rattaita, vaikka aikaa vielä on...
T:Maria_a + asukki
Töihin olen tekemässä lähtöä, mutta nopeasti kirjoitan vielä tänne.... Eli toivottavasti saan astua joukkoonne? Olin tuolla maaliskuisten puolella mutta ultrassa sitten siirsivät laskettua-aikaa niin että se osuu nyt helmikuulle (26.2.).
Vähän itsestäni näin alkuun eli asumme uudellamaalla, kolmatta lasta odottelen, aikaisemmat lapset ovat syntyneet: poika 11/02 ja tyttö 04/04. Olen ollut taas töissä 1 1/2 vuotta ja nyt parin viikon päästä jään hoitopaikka ongelmien takia hoitovapaalle ja sitten taas äitiyslomalla, joten työelämästä tulee nyt sitten varmastikin parin vuoden tauko, IHANAA!
Raskaus on tähän saakka mennyt ihan oppikirjojen mukaan, vähän huonoa olo jne... mutta ei mitään kummempaa. Vähän veriarvot ovat heikot eli hemoglobiini on ollut nyt jo 112 ja verenpainekin hiukan matala. Ultrassa löydettiin kohdusta terveen oloinen vauva, niskaturvotusta taisi olla 1 mm eli ei mitään ihmeellistä, mutta vauvan lisäksi siellä oli yksi myooma!!! Vähän aluksi pelästytti, mutta siitä ei kuulemma pitäisi olla mitään haittaa kun on ikäänkuin kohdun ulkopuolella?!? Rakenneultrassa sitä tutkitaan sitten vielä, onko muilla kokemusta vastaavasta?
No nyt sitten ei muuta kun mukavaa maanantaita kaikille!
t.kolomonen 15+1