Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vuokralaisia riistänyt, EKP:n ”hätärahoitusta” saanut juutalainen Citycon kasvatti johdon bonuksia koronavuonna

Vierailija
02.10.2021 |

Suomalaisyrityksiä kylmäverisesti koronasulkujen aikana riistänyt Citycon-kiinteistöjätti on päättänyt kasvattaa korkeimpien johtajiensa bonuksia. Tieto selviää yhtiön palkitsemisraportista, jonka on allekirjoittanut Cityconin palkitsemisvaliokunnan juutalainen puheenjohtaja Chaim Katzman.

Citycon on Suomen suurin kauppakeskusten omistaja ja sillä on toimintaa useissa eri Pohjoismaissa. Konsernin omistajia ovat Katzmanin, Judah Angsterin ja Ariella Zochovitzkyn kaltaiset Israelin juutalaiset finanssielitistit, joille konsernin voitot valuvat myös Suomesta.

Cityconin asiakkaita ovat muun muassa suomalaisissa kauppakeskuksissa toimivat pk-yritykset. Vuoden 2020 rajujen koronarajoitusten aikana useiden suomalaisyritysten liikevaihto katkesi käytännössä kokonaan, koska Marinin hallitus kielsi kansalaisia asioimasta julkisilla paikoilla. Hallituksen aiheuttama kriisi ajoi suuren joukon Cityconin asiakkaita maksukyvyttömyyden partaalle.

Ei armoa suomalaisyrityksille
Useat yritykset kertoivat medialle, ettei Cityconilta herunut heille sympatiaa koronasulkujen aikana. Sen sijaan globaali juutalaiskonserni alkoi uhkailla yrittäjiä ja painostaa näitä maksamaan vuokrarästit välittömästi, vaikka näiden kassat olivat tyhjät.

Pian tämän jälkeen selvisi myös, että Euroopan keskuspankki EKP oli antanut Cityconille koronan vuoksi ”hätärahoitusta”, vaikka yhtiöllä ei ollut konkurssivaaraa vahvan taseen vuoksi. Keskuspankki antoi veronmaksajien rahaa pienyrittäjiä riistävälle rikkaalle juutalaisyhtiölle samalla, kun aidosti apua tarvinneet suomalaisyritykset ajautuivat konkurssiin.

Citycon jatkoi asiakkaidensa uhkailua, vaikka juutalaisyhtiö sai siis ilmaista rahaa suoraan keskuspankilta.

Kuvakaappaus Cityconin palkitsemisraportista.
Johto rikastuu, työntekijät köyhtyvät
Cityconin palkitsemisraportista selviää, että korkeimman johdon taloudellinen asema vain parani koronavuonna 2020. Samalla kun rehelliset yrittäjät kärsivät, on Citycon-imperiumi vahvistunut. Katzman kirjoittaakin palkitsemisraportissa:

”Citycon, kuten muutkin yritykset, joutui päättyneenä vuonna kohtaamaan toimintaympäristön äkillisen muutoksen COVID-19-pandemian seurauksena. Samanaikaisesti Cityconin portfolio osoitti vahvuutensa ja vakautensa ja yhtiö pystyi toteuttamaan strategiaansa myös uudessa pandemia-ajan liiketoimintaympäristössä. – – Suoritusperusteisen palkitsemisperiaatteen mukaisesti on tärkeää palkita hyvästä suorituksesta ja yhtiön näkemyksen mukaan suoritusperusteinen palkitseminen motivoi pyrkimään entistä parempaan tulokseen.”

Toimitusjohtajan kokonaispalkkio kasvoi vuoden 2019 1 574 007 eurosta koronavuonna 2020 1 656 375 euroon. Toimitusjohtajan sijaisen palkkio puolestaan paisui samalla aikavälillä 531 972 eurosta 899 077 euroon. Oliko tämä EKP:n mielestä todella paras kohde suomalaisen yrityssektorin elvytysoperaatiolle?

On myös mielenkiintoista havaita, että johdon bonusten kasvaessa työntekijöiden palkat ovat Cityconissa laskeneet. Juutalaisyhtiön työntekijöiden keskimääräinen palkka laski 2017–2020 välisenä aikana yhteensä yli 10 000 eurolla.

Lue myös: Kansallisradikaaleilla tempaus sionistista riistoyhtiötä vastaan Espoossa

Lähteet: Citycon, Taloussanomat

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivän persu.

Vierailija
2/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liian pitkä teksti ja ei edes ki.

@Moderaattori @Ylläpitäjä , Olkaa hyvä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä luulin että se ISKTR oli vaan Kummelin vitsi, mutta on sillä näköjään ainakin yksi jäsen.

Vierailija
4/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Päivän persu.

Tuossa saattoi olla ihan tärkeääkin asiaa, mutta valitettavasti rasisti-linssien läpi katsottuna.

Vierailija
5/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juutalaismafia on aihe mistä ei liikaa puhuta.

Vierailija
6/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Vuoden 2020 rajujen koronarajoitusten aikana useiden suomalaisyritysten liikevaihto katkesi käytännössä kokonaan, koska Marinin hallitus kielsi kansalaisia asioimasta julkisilla paikoilla."

Täh?

Muissa maissa oli ulkonaliikkumiskieltojakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä vain ostamaan cityconin osakkeet ja vaihtamaan johto, julkinen osakeyhtiöhän tuo on. Ja ihan suomalaiset firmat sen perusti 1988.

Vierailija
8/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marinin hallitus ei ole kieltänyt kansalaisia asioimasta julkisilla paikoilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin se Raamatun spitaali tauti olikin juutalainen nimeltä Naaman ( naeman). Se jonka piti kastautua jordanilla 7 kertaa että puhdistuu😅🕎✡️ . Mutta 7 päivää piti kiertää Jerikon kaupunkia ympäri että muurit sortuu , Jerikon kaupunki on edelleen Arabiassa. Uusi testamentti on paljon parempi noin muuten kun Jeesus sovitti jo syntimme ei näitä taikatemppuja enää tarvita. Varastaminen on syntiä jehovillekin. Hyvää joulua kuitenkin muistetaan Betlehem Jeesuksen syntymä siellä. ✝️✝️✝️😇😇sitä ei rahalla saa.

Vierailija
10/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itseasiassa Citycon omistaa eri maissa kauppakeskuksia Euroopassa. Cimson tuo viinirypäleitä myyntiin. Jaffat on kadonnut ainoa appelsiini mitä me syödään. Toorarullat ei usko Jeesukseen messias ja ylösnousseeseen. Epäuskon synti mutta ne jotka uskoo se on pelastukseksi. Apostolit oli Jeesus Messiaan kanssa kun Jeesus eli maan päällä ihmisenä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
02.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mooseksen tooran mukaan varastaminen on syntiä . Kristitty on Jumalan Jahve lapsi Messias Jeesuksessa joten .......parannuksen tekoon kuuluu palauttaa mitä varasti ja korvata ne / myös oikaista vääryydet mitä on muille tehnyt ! Meiltä varasti koiran juutalainen nainen ja muuta. Miten sen voi korvata ??? Mooseksen lain mukaan ?? Miten voi korvata ilkeyden pahuuden ?? Väärennökset?? ✝️✝️✝️ Ainoa toivo on Jeesus itse . YouTube no longer slaves ( synnin ja pahuuden orja ) zach Williams.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme neljä