Mihin lattille pudonnut pulla paistopisteellä?
Multa tippui korvapuusti lattialle Prismassa. Jätin sen siihen lattialle, kun siellä paistopisteellä ei henkilökuntaa näkynyt.
Mitä te teette niille? Tuskin ostatte...
Kommentit (20)
Siellä on semmoinen reikä johon lykkäät syvälle.
Jätät sen vaan siihen ni kyllä me myyjät se siitä jossain kohtaa huomataan ja viedään pois.
Siirrän jalalla vähän sivummalle ettei kukaan astu päälle ja odotan, että joku tulee siivoomaan. Jos näen henkilökuntaa jossain niin sanon, että tiputin pullan ja kysyn, että maksanko sen vai miten toimitaan. Tiedän toki, että vastaus on ettei tarvii maksaa, mutta kysyn kohteliaisuudesta silti.
Laitan sen pussiin ja maksan kassalla.
Minä sen olen pudottanut, minä sen maksan.
Laitan aina pudonneet pullat takaisin pullalaariin.
Nostan takaisin hyllyyn. Ei se siinä miksikään mene.
Annat olla, kyllä sen joku hoitaa. Yleinen asenne.
Lidlissä on sellainen harmaa roskis lattianrajassa. Siitä vaan pudonneet käntyt heiluriluukusta sisään.
👍
Viiden sekunnin säntö! Tietenkin takaisin laariin, jos ehti kieriä lattialla vain muutaman sekunnin.
Vierailija kirjoitti:
Viiden sekunnin säntö! Tietenkin takaisin laariin, jos ehti kieriä lattialla vain muutaman sekunnin.
Itse noudatan puolen minuutin sääntöä pudonneiden ruokien suhteen. Jotain kastiketta esimerkiksi ei välttämättä ehdi nuolemaan viidessä sekunnissa.
Paistopisteellä pudonneen tuotteen voi laittaa roskikseen. Sen saa myös syödä paikalla ilmaiseksi.
Kerran näin erään rouvan, joka tiputti pullan lattialle ja nosti sen sitten likaiselta lattialta sen takaisin muiden pullien sekaan.
Potkaisen jonnekin hyllyn alle. Näin teen myös pudonneille hedelmille ja jogurttipurkeille.
Se on samantien hävikkituote, pistän laukkuun ja syön sen kotona.
Takasin hyllyynsä, mutta perälle. Tuskin niitä menee niin paljon että viimeiset menee myyntiin.
Haukkaan siitä palan ja laitan takaisin paikoilleen.
Litistän sitä jalalla ja potkaisen johonkin hyllyn alle.
Nostan takaisin, lattiat pitää olla kaupassa siistit tämmöisen varalta.
Laitan pussiin ja sanon kassalle mennessä, että putosi lattialle ja laitatko sivuun.