Miksi niin monet ovat lihavia?
Syön päivässä 1-2 lämmintä ateriaa, aamupalaksi ison kulhon muroja, iltapalksi jugurttia/tms. Lisäksi menee ainakin kerran pari viikossa kebabbia/pizzaa/hampurilaisateria ja viikonloppuna pari karkki/sipsipussia. Limsaa menee n. 3 litraa viikossa ja energiajuomia litra. Olen silti vain 74kg/183 cm.
Kuinka paljon oikein syötte jos olette ylipainoisia?
M22
Kommentit (11)
Olet nuori, mies ja keskimääräistä pidempi, että vaatiikin enemmän kaloreita, jos meinaisi nostaa painoa. Mutta et sinä kuitenkaan mikään erityisen hoikka ole.
Sama se, ottaako kalorinsa mätöistä vai työpaikkaruokalasta, sillä mikään ei lihota, jos ei syö liikaa. Monet ilmeisesti sitten syövät yli peruskulutuksensa. Ei ole muita syitä lihavuuteen.
Maailmassa on nykyään enemmän ylipainoisia kuin nälkää näkeviä.
Vähän kun miettii, niin hyvä juttuhan se on.
Tää on ihan helppo kysymys, ja vastauksen löytää, kun itse oikein pohtii. Avainasiat: ajattele ihmistä eläimenä (mikä on ihmisen luonnollinen elinympäristö, millaista ruokaa ja miten ihmisen biologisesti "kuuluisi" syödä) ja vertaa sitten sitä nykypäivään (yltäkylläisyys). Ehkä keksit.
Sä oot ihan niinkuin ne lihavat, jotka eivät ymmärrä miksi ovat lihavia: kerrot kovasti mitä kaikkea syöt, muttet lainkaan määriä. Määrä onkin se olennainen tekijä, jos vähän jaksat miettiä.
Ihmisten peruskulutus on yksilöllistä. Toinen voi syödä lihomatta paljon enemmän kuin toinen. Toisten on vaikeampi saada kiloja pois. Itse olen 160cm ja painan 50kiloa, voin syödä mitä tahansa, en koskaan laske kaloreita. Tosin voi olla, etten sitten syö kuitenkaan niin paljon kaloreita kun kuvittelen. Vedän joka päivä avokadoja, meetwurstia, rasvaisia juustoja jne. Monta kertaa viikossa suklaata. Raskauksien jälkeen olen palautunut samaan painoon noin puolessa vuodessa tekemättä mitään sen eteen.
Kun ikää tulee lisää, katson tarkemmin vaakaa, ettei pääse kiloja tulemaan salaa. Olen nyt 32v. Moni tuttavani on minua pitempiä ja painavampia ja syövät paljon vähemmän ja silti helposti lihovat. Kulutus on yksilöllistä! Olen ollut laiha teini-iästä asti, nyt mielestäni ihan sopusuhtainen. Painoa on 17 vuodessa kertynyt vain 3 kiloa.
Kaupoissa on liian paljon ja liian hyvää syötävää. Työ ei vaadi liikuntaa, mukavuudenhalu.Liikaa ihania reseptejä netissä. Liikaa rahaa tuhlattavaksi ruokáan. Tätä pitäisi kysyä esim. Afrikan nälkää näkeviltä, miksi?
Sairaudet vaikuttaa myös mut tuskin kaikilla ylipainosilla kumminkaa on sairauksia. Ite syön paljon herkkuja mut oon suht hoikka..... Aineenvaihdunta, määrä, syö enemmän ku kulutat. Näin lihot.
Miksi niin monet jaksavat tehtailla näitä samoja aloituksia? Miksi niin monet ovat kiinnostuneita muiden läskeistä?
Vanhemmiten isuliiniherkkyys katoaa tai ainakin vähenee ratkaisevasti. Tämä on suurelta osin perinnöllistä mutta myös tuollainen Ap:n harrastama möttö-ruoka aiheuttaa insuliiniaineenvaihdunnassa ongelmia.Ihmisiä ei pitäisi syyllistää syömisistä. Suurin osa taistelee todella urheasti lihomista vastaan ja usein käykin niin että he ovat ylipainostaan huoliatta aliravittuja. Ap on hyvä ja tutkii ravitsemusalaa tarkemmin nyt vielä kun voi asiaan vaikuttaa.
[quote author="Vierailija" time="12.11.2014 klo 10:48"]
Kaupoissa on liian paljon ja liian hyvää syötävää. Työ ei vaadi liikuntaa, mukavuudenhalu.Liikaa ihania reseptejä netissä. Liikaa rahaa tuhlattavaksi ruokáan. Tätä pitäisi kysyä esim. Afrikan nälkää näkeviltä, miksi?
[/quote]Miksi juuri Afrikan?
Mies 22 vastasi juuri omaan kysymykseensä.
Palataan asiaan, kun olet 20-30 vuotta vanhempi.
Suosittelen myös järeää kortisonikuuria, joka voi turvottaa sinua kuukaudessa kymmenen kiloa.
Lue enemmän, niin ehkä luulet vähemmän.