Lapseni maha menee sekaisin lähes heti syömisen jälkeen :(
Mistähän voisi olla kyse. Lapsi 5-v ja on tutkittu mahakipujen takia (ei kuitenkaan tähystetty, se olisi kai seuraava toimenpide :( Allergioina on todettu voimakas pähkinäallergia, lievä maito, kananmuna, koira. Nykyään syö kuitenkin myös munaruokia ja juo maitoa, koska mitään selvää reaktiota niistä ei ole tullut.
Mutta, tyttö syö todella vähän, ja juo paljon. Lämpimän ruoan syönnin jälkeen menee usein melkein heti vessaan ja usein on ihan kuralla, joskus ihan ns normikakkaa. Esim. tänään söi päivällä muusia, lihapullia ja pienen palan paistettua kananmunaa ---> välittömästi syönnin jälkeen vessaan ja maha kuralla. Ei muita oireita (kutinaa tmv).
Joskus on tullut kakkavahinkoja housuun kun ei ole ehtinyt ajoissa vessaan.
Ai niin, keliakiakokeet otettu ja ei ole keliakiaa niitten perusteella.
Ajattelinkin, jos jättäisi kananmunan nyt kokonaan pois ja katsoisi rauhoittuuko masu.
Muitten lapsilla vastaavaa?
Kommentit (18)
3, voiko sitä esiintyä lapsillakin? Mistä johtuu, miten hoidetaan?
Ole yhteydessä tiiviisti neuvolan kanssa. Kroonisen vaivan kuuloinen on. Laktoositon dieetti kokeeksi par vkoa. Jos ei apua niin esim kananmunaton dieetti 2vkoa jne kunnes aiheuttaja löytyy jos löytyy.
Luultavasti paksusuolen tulehdus (krooninen) eli loppuelämä sitten sairastelua ja pahimmassa tapauksessa avanne
Laktoosi-intoleranssi. Meidän tytöllä oirehtii mahakivuin ja ripulikakalla. Kokeileppa ihan ilman laktoosia olevia tuotteita. Vai oletko jo tämän kokeillut, koska meillä tätä ajateltiin ensimmäisenä ja se osui nappiin.
Mä repesin tolle tekstille, anteeks. Ei tod ole naurun asia, enkä lapselle nauranutkaan. Mutta kyseiseen aiheeseen liittyvä teksti, jossa loogista luetella ruoka-aineallergiat. Mutta se koira :D Tuli mieleen kaikenlaista.
Mutta vakavasti, toivon että syy löytyy ja lapsi pääsee mahavaivoista eroon!
Jätä se muna pois ja koeta myös laktoositonta
Laktoositon ruokavalio on. Mutta ihmettelen sitä, kun hän juo ihan mahdottomasti. Pyytää usein vettä tai maitoa. Verensokeritkin mitattiin, ne oli onneksi ihan ok *huoh*
ap
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 22:59"]
3, voiko sitä esiintyä lapsillakin? Mistä johtuu, miten hoidetaan?
[/quote]
Voi esiintyä lapsilla. Sitä ei vielä tiedetä ihan tarkkaan mistä johtuu, oireina juuri tuota ripulointia sekä myös ummetusta, turvotusta, ilmavaivoja, mahakipuja, "nipistelyjä" mahassa etc. Joillakin saattaa olla myös paniikin tunnetta. Joskus kipu säteilee myös vasempaan olkapäähän. (Oireet on yksilölliset eri ihmisillä).
Hoidetaan FODMAP-ruokavaliolla, johon kuuluu mm. gluteenittomat ja laktoosittomat elintarvikkeet ja tiettyjen elintarvikkeiden välttely. (Usealla IBS-potilaalla ei ole keliakiaa eikä laktoosi-intoleranssia mutta maha voi kuitenkin paljon paremmin kun ottavat gluteenin ja laktoosin ruokavaliosta pois).
FODMAP aloitetaan niin, että ruokavaliosta karsitaan ensiksi kaikki muut kuin ns. sallitut elintarvikkeet jotta saadaan maha rauhoitettua ja tilanne nollattua. Eliminaatiovaihetta pidetään minimissään jokunen viikko. Sen jälkeen ruokavalioon aletaan lisätä yksitellen eri FODMAP-ruoka-aineryhmiä ja katsotaan, että mitä maha kestää ja mitä ei. Tarkoitus on siis saada selville ne aineet jotka sopivat ja jotka eivät sovi. Tämäkin vaihtelee ihmisestä toiseen mutta IBS-potilaille eniten oireita aiheuttavat yleensä ruis (ja gluteeni yleensä), kaikki sipulit (riittää, että sipulia on ihan pieniäkin määriä esim. jossain liemikuutiossa), erilaiset pavut ja hyvin rasvaiset ruuat.
Ap hyvä, lapsesi on pieni vielä ja oireet kuulostavat aika rajuilta. Menisin nyt kyllä ihan pikaisesti lääkäriin josta lähete gastropolille. Raju ripuli, juominen ja itkuisuus....en kokeilisi mitään FODMAP/välttelyruokavaliota tai diagnosoisi lasta Av:lla vaan kunnon tutkimuksiin nopeasti.
No herranen aika, jätä nyt ne maito ja kananmuna pois, jos ripuloi, kipuilee ja on itkuinen! Jos on vähän allerginen kananmunalle, niin ei sille kannata kananmunaa antaa. Siis keitettyä jne. Vaan jotain, jossa yhtenä ainesosana on kananmuna (esimerkkinä keksi, en tietenkään tarkoita että epäterveellistä syötettäisiin) tai maito. Unohda nyt että pitäisi jotain ihottumaa tulla, se on vaan yksi oire, eikö kerro allergian vaikeudesta mitään.
Selkeästi sopimatonta ruokaa, jos välittömästi pitää kakalle mennä. Ja tuhriminen on myös allergiaoire. Se että siedätetään, ei tarkoita että annetaan ruoka-aineita välittämättä seurauksista. Vaan että etsitään maksimiannos, minkä kyseistä ruoka-ainetta voi antaa ilman haittaavia oireita. Ripuli ja vatsakipu ON sellaisia.
Korjaa nyt lapsen ruokavalio sellaiseksi että hänellä on hyvä olla. Sen jälkeen kokeile minkä verran voit esim. kananmunaa antaa.
Anteeksi että kirjoitan suoraan ja jopa ilkeästi. Tulee vaan mieleen oma äiti, jolle se ei ollut niin justiinsa kun valitin jatkuvaa vatsakipua, tuhrin housujanin(myös kastelu voi olla allergiaoire) ja ripuloin.
Terv. Pikkuhiljaa siedätettyjen entisten allergikkojen äiti, entinen allergikko itsekin.
Jätän nyt kananmunan ensin kokonaan pois ja katson onko sillä vaikutusta asiaan. Hyvin hoikkakin lapsi on, vaikkakin ei neuvolassa oltu mitenkään huolissaan tai muuta, itse äitinä vaan olen pannut merkille. Ja huono ruokahalu, ruokaa on vaikea saada menemään (varsinkaan lämmintä ruokaa siis).
ap
Voi olla että juo paljon kunnmenettää niin paljon nesteitä jos ripuloi:-( voi pientä, toivottavasti masu pian kunnossa !
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 22:59"]3, voiko sitä esiintyä lapsillakin? Mistä johtuu, miten hoidetaan?
[/quote]
Syytä ei ihan tarkkaan kai tiedetä. Hoitona toimii ruokavalio. Itselläni diagnosoitiin se 8-vuotiaana ja auttoi, kun jätin todella rasvaiset ruuat, kuten lohi ja leivät yms. hötöt pois ja aloin syömään kevyemmin ja enemmän kuitua. Pitää vain saada selville mikä sen vatsan vetää sekaisin ja joko tiputtaa määrä minimiin tai luopua kokonaan. Imodium paketti kulkee koko ajan varalta mukana, mutta harvoin nykyään tarvii, kun tietää jo hyvin mistä vatsa ei tykkää, kun tämän kanssa on 12 vuotta opetellut tulemaan toimeen. Jännitys on mulla myös yksi mikä vetää pakin täysin kuralle. Se oli yhdessä vaiheessa jo noidankehä kun vatsa meni sekaisin, kun jännitin meneekö vatsa sekaisin.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 23:23"]
en kokeilisi mitään FODMAP/välttelyruokavaliota tai diagnosoisi lasta Av:lla vaan kunnon tutkimuksiin nopeasti.
[/quote]
Kukaan ei ole tässä tehnytkään niin, että on päättänyt lapsella olevan se ja se diagnoosi. Eikä kukaan ole edes käskenyt ap:ta alkamaan mitään FODMAP:peja kokeilamaan. FODMAP:ia kokeillaan vasta sitten kun on ärtynyt suoli-diagnoosi saatu.
Minä, joka kirjoitin tuosta ärtyneestä suolesta yhtenä mahdollisena vaihtoehtona, selostin tuota ärtynyttä suolta ja FODMAP:ia sen takia, että ap kysyi mistä siinä on kyse ja kuinka sitä hoidetaan. Että ap on tietoinen myös siitä vaihtoehdosta, että ärtyneen suolen oireyhtymä on olemassa. (Edes kaikki lääkärit ei sitä tunnista). En kirjoittanut, enkä edes ajatellut, että ap alkaisi sitä omin päin tekemään.
Että kannattaisi lukea vastaukset ihan ajatuksen kanssa ennen kuin alkaa tekemään omia, täysin virheellisiä, johtopäätöksiä.
Oletteko kokeilleet mahdollisimman luonnollista ruokaa kokeeksi ja pikkuhiljaa lisäillä. Eli aluksi pelkkiä kasviksia, vältellen helposti vatsan sekoittavia kuten herneet. Spelttijauhot, kaura, ei mitään maitotuotteita. Kalaa, kanaa, lihaa, ei aromivahvennetta. Peruna on tietysti ok, muttei valkoinen pasta. Viljaa ei kannata syödä liikaa. Ei juustoa...siis lähinnä marjoja, kasviksia, hedelmiä. Kun jos vatsa toimii sillä, alatte kokeilemaan pikkuhiljaa viikon vaikka perunamuussua, joka tehty laktoosittomaan maitoon ja voihin. Voi myös laktoosittomana tietysti. Kokeilkaa viikko yhtä ja lisätkää pikkuhiljaa kunnes ongelma löytyy. Näin tekisin itse. Keitettyä kukkakaalia, porkkanaa. Ei paljoa sokeria paitsi hedelmien ja hedelmämehujen joukossa.
Lisäksi tyttö on aika itkuinen, mutta en tiedä liittyykö mitenkään tähän masukipuiluun, vai enempi luonteeseen, että itkee herkästi. Lastenlääkärin kontrolliin menemme taas joulukuulla masukipujen tiimoilta. Astmalääkitys myös menee.
ap