Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toistuvat hiiva/emätintulehdukset

Vierailija
04.11.2014 |

Alkaa jo kyllästyttää. Taas jonkun alapäätulehduksen oireet. Elokuun jälkeen olen syönyt jo kaksi hiivalääkettä ja yhden kerran emätinpuikot ovat olleet käytössä. Vuosi sitten laitettiin Mirena-kierukka runsaiden kuukautisten hoitoon. Papa-koe on otettu elokuussa ja se oli puhdas. Ikää on 46-vuotta. Onkohan tämä jokin vaihdevuosien esioire vai liittyyköhän kierukkaan? En pysty joka kuukausi käymään gynekologilla, varsinkin kun juuri elokuussa otettiin papa-koekin. Onko kenelläkään kokemuksia tästä ja kenties jotakin neuvoja?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi liittyä vaihdevuosien esioireisiin ja limakalvojen ohenemiseen / kuivumiseen. Silloni voi jopa tulla tulehdusmaisia oireita kuten kuumotusta tai kirvelyä ilman että edes on mitään tulehdusta, jos on oikein kuivat limakalvot. 

Lisäksi tosiaan monella herkkyys ihan oikeille tulehduksillekin lisääntyy vanhemmiten, eikä sille niin kauheasti valitettavasit voi mitään. Jos on aina sama tulehdustyyppi esim. hiiva, ei onneksi tarvitse joka kerta lääkärille mennä kun se taas iskee vaan oireet oppii tunnistamaan (esim. vuodon väri ja haju ja määrä) ja voi ostaa apteekista siihen lääkkeen ilman reseptiä.

Vierailija
2/2 |
04.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok! kiitos vastauksesta t ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän yksi