Ranskassa työntekijän minimipalkka on melkein 1500 euroa kuukaudessa
Työviikkokin ainoastaan 35 tuntinen.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country
Luxemburgissa minimipalkka hätyyttelee jopa 2000 euroa kuukaudessa.
Ei onnistu Suomen kaltainen riisto, varsinkaan kokemattomien työntekijöiden riisto Keski-Euroopan sivistysvaltioissa. Suomi on kaukana todellisista sivistysvaltioista.
Kommentit (21)
miksei samalla määritetä että kampaamokäynti maksaisi 1000€ niin kampaajat saisivat tarpeeksi palkkaa.
raksamiehille pitäisi taata 10000€ kk tulot... eikö olis kivaa? samalla talojen hinnat nousisivat 100%
ettekö ymmärrä että jokainen kulujen korotus on aina joltakin toiselta pois.
näissä asioissa pitäisi olla sopimisenvapaus, koska palkansaajan lisäksi palkanmaksajalla pitää olla oikeuksia
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:06"]Suomessakin on minimipalkka, ottakaa yhteyttä johonkin jos saatte liian vähän.
[/quote]
Mikä se on?
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:06"]
Suomessakin on minimipalkka, ottakaa yhteyttä johonkin jos saatte liian vähän.
[/quote]
Höpö höpö, ei todellakaan ole minimipalkkaa Suomessa.
Ranskan talous ei ole hirveän hyvällä[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:10"][quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:06"]Suomessakin on minimipalkka, ottakaa yhteyttä johonkin jos saatte liian vähän.
[/quote]
Mikä se on?
[/quote] Suomessa ei ole lakisääteistä minimipalkkaa, kuten monissa maissa on. Liittojen sitovat ja yleissitovat ehdot on, mutta se ei ole sama asia.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:40"]Ja Ranskan teollisuudella menee.... miten?
Vähän helvetin huonosti -protektionismi kukkii ja investoinnit ovat vähissä.
[/quote] ja Ranska on todella velkaantunut.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:42"]Minimipalkka on siis täydelle työviikolla, kyllä sielläkin voi vähemmän tienata. Ja ranskassa opiskelijat/nuoret tekevät kesäharjoittelut aina palkatta, jotkut firmat voivat palkita harjoittelijan stipendillä.
[/quote] jep, tämä unohtuu! Ekat oman alan työt on käytännössä aina täysin palkattomia, parin sadan karkkirahan tai lounasedun voi saada. Palkattomia jaksoja tehdään yleensä 2-4 ennen kuin saadaan se ensimmäinen PALKALLINEN työ.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:01"][quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:45"]
Joo, ja Kambodzassa 500 euroa kuussa on järkyttävää riistoa, vaikka kuukauden ruoat saisi kahdellakympillä... Ettekö koskaan ole kuulleet elinkustannuseroista?
[/quote]
Ranskassako halvempaa kuin Suomessa?
[/quote] Pariisia lukuunottamatta kyllä.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:38"]Työviikkokin ainoastaan 35 tuntinen.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country
Luxemburgissa minimipalkka hätyyttelee jopa 2000 euroa kuukaudessa.
Ei onnistu Suomen kaltainen riisto, varsinkaan kokemattomien työntekijöiden riisto Keski-Euroopan sivistysvaltioissa. Suomi on kaukana todellisista sivistysvaltioista.
[/quote]
Luuletteko vassarit että se raha millä palkat maksetaan tipahtaa taivaasta sinne yritykseen? Ei palkkaa voi maksaa enempää, kuin mitä jonkun työ tuottaa rahaa yritykselle.
Ja Ranskan teollisuudella menee.... miten?
Vähän helvetin huonosti -protektionismi kukkii ja investoinnit ovat vähissä.
Mutta toisaalta toita on vaikea saada, kun tyontekija on lahes mahdotonta irtisanoa ja minimipalkka on melko iso. Itse olen toissa eika valittamista ole.
Minimipalkka on siis täydelle työviikolla, kyllä sielläkin voi vähemmän tienata. Ja ranskassa opiskelijat/nuoret tekevät kesäharjoittelut aina palkatta, jotkut firmat voivat palkita harjoittelijan stipendillä.
Joo, ja Kambodzassa 500 euroa kuussa on järkyttävää riistoa, vaikka kuukauden ruoat saisi kahdellakympillä... Ettekö koskaan ole kuulleet elinkustannuseroista?
Teen 38h viikossa ja tienaan vähän päälle 1000e!!!!
Tuota listaa kun katsoo, niin minimipalkalla jopa Pohjois-Koreassa on ostovoima huomattavasti parempi kuin minimipalkalla ostovoima Suomessa. Pohjois-Koreassa minimikuukausipalkka olisi jotain 75-150 USA:n dollaria, mutta asunnonkin voi saada siellä jo 150 dollarilla, joten... Ei taida Suomessa minimikuukausipalkalla yhden kuukauden palkka riittää asunnon ostamiseen.
Tosin, se Pohjois-Korean 150 dollarin asunto ei välttämättä tarjoa aivan samanlaista elintasoa kuin Suomen asunnot...
Sveitsissä oli kansanäänestys kolmen tonnin minimipalkasta.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:41"]Mutta toisaalta toita on vaikea saada, kun tyontekija on lahes mahdotonta irtisanoa ja minimipalkka on melko iso. Itse olen toissa eika valittamista ole.
[/quote]
Pitäisikö töitä tehdä ilmaiseksi että kapitalisti saisi aina entistä suurempia voittoja? Vapaa kauppa on tarkoittanut käytännössä vain halpatuontia Eurooppaan.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:45"]
Joo, ja Kambodzassa 500 euroa kuussa on järkyttävää riistoa, vaikka kuukauden ruoat saisi kahdellakympillä... Ettekö koskaan ole kuulleet elinkustannuseroista?
[/quote]
Ranskassako halvempaa kuin Suomessa?
ihmettelen etteivät vasurit perusta enemmän yrityksiä ja työpaikkoja kun tietävät niin täydellisesti paljonko pitää maksaa palkkaa, eli minkälaisessa firmassa työntekijät viihtyisivät
Saan siis 1700 siivoojana suomessa kk.Mut siitä sitten vaan maksut,vuokra,puhelin,laina,ruoka,bussiliput,lapsen urheilu harrastus,meikit,2kattia,eli niiden hiekat ja ruoat,lääkäri käynnit,mun ja pojan vaatteet Uffista tottakai,tietsikat sun muut,helkkarin kallis sähkö..Just ja just jää About 25 e per pvälle..Et Jippii,pari päivää syödään sanoi ruokiin,teen paljon ite.Sit on viel puhelin maksut ja vakuutus maksut,ei autoo eikä korttia,niin ei jää kuin About 25e per päivälle
Suomessakin on minimipalkka, ottakaa yhteyttä johonkin jos saatte liian vähän.