Kun perheessä kiertää tauti, käyttekö kuinka moni koronatestissä?
Lapsi sairastui eka, koululainen. Vietiin koronatestiin, nega. Nyt toinenkin lapsi ja minä tulossa kipeeksi. Mietin mennäänkö vielä testiin vai ei, kun yks perheenjäsen jo käynyt.
Kommentit (6)
Meillä on käynyt joskus useampikin perheestä testissä.
Aikuiset käynyt, kun pieniäkin oireita. Lapset (alle 8 v), jos altistus tai todella kipeitä. Ylipäätään oltu tosi terveitä.
Jos normi flunssa ei käydä testeissä, lampaat menee jonottelemaan testeihin.
Ei käydä kaikki, jos oirekuva samankaltainen ja samoihin aikoihin sairastuttu. Itse en ole käynyt kertaakaan, kotona tehnyt pikatestit. Olen etätöissä, enkä liiku kaupungilla. Pakolliset kauppareissut maski päällä, ja kun ei pahempia oireita. Meillä lapset sairastelleet koko syksyn… 😔
Meillä vaan eka perheenjäsen on mennyt pcr-testiin. Jos toisilla on samat oireet ja lievät, niin tehdään kotona antigeenitestit. Paitsi minä menen aina jos tulee oireita, kun hoidan syöpäsairaita.