kysymys! pikaisia vastauksia toivon!!!
Kommentit (6)
Eivät varmaankaan kaikki lajit, mutta moni. Kaikki tietää olevan useitakin myrkkyhämähäkkejä, miten luulette, että se myrkky uhriin siirtyy jos ei puremalla..
kotimaisista hämähäkeistä pelkästään rantahämähäkki, vesihämähäkki ja ruskohämähäkki purevat.
yleensä puremasta ei selkärankaisille seuraa mitään, ei edes hyttysenpiton kaltaista jälkeä. Hämähäkin myrkky ei kertakaikkiaan tehoa selkärankaisiin, se tehoaa vain muihin niveljalkaisiin (lähinnä siis hyönteisiin).
SUomessa on yksi hämähäkki, jonka myrkky on niin vahvaa, että allerginen ihminen voi saada siitä hyttysen pureman kaltaisen jälkjen. Se on iso rantahämähäkki, ruma otus, mutta vaaraton sekin. Äitini mökkirannassa asuu sellaisia, enkä itse ole koskaan saanut puremajälkiä vaikka siellä leikittiin kaiket päivät.
enemmistö on kanssani samaa mieltä ja juuri näin kieltäjät kieltävät ilman perusteluja = D
hämähäkkilajeista vain kookkaimpien leukakynnet saattavat läpäistä ihmisen ihon. Ampiaisen pistoa muistuttavaa kipua suurempaa vaaraa ei niistä silti ole. Puremat ovat kaiken kaikkiaan perin harvinaisia.
työkaveri väitti tänään että hämähäkit ei pure!!!
paskat! puree ne! monta kertaa on purrut, ei uskonut mokoma ja väittää kiven kovaan että ne ei pure...