Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Musta lahjat kaverisynttäreillä on sellainen

Vierailija
11.08.2008 |

"välttämätön paha", parempi olisi jos ei niitä tarvitsisi vastaanottaa lainkaan :) Leluja ei kannata meille tuoda, kun niillä ei kukaan ikinä leiki (legoja lukuunottamatta, satunnaisesti nukkekotileikit). Tiimarin kruunusta meidän 4-vuotias ja myös 2-v olisivat haltioissaan. Ale- tai normaalihintaisia Brazeja ei onneksi ole vielä kukaan tuonut, saas nähdä kun 5-v synttärit koittavat. Itse vien mieluiten lahjaksi jotain minkä saa häivytettyä pieneen tilaan tai kulutettua, esim. kirjat, helmiaskartelusetit yms. Hintana 5-10 €, ja saman hintaista on meillekin täällä Espoossa tuotu.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo periaate on hyvä, että lahjan saa kulutettua pois! Esim. juuri helmiaskartelusetti, kaikki muutkin askartelujutut jne on loistavia!



Meillä lapset kyllä leikkii leluilla, mutta ollaan kerätty vain tiettyjä sarjoja. Tytöllä on pikkulegoja (lähinnä bellville), barbeja, my little poneja ja little petsejä. Pojalla on Brion puujunarataa, Lego duploja ja autoja.



Arvatkaa miten ottaa päähän saada lahjaksi tälläisiä: Mansikka Marja -pikkunukke, muovinen Tipi-hahmo tarvikkeineen, Playmobil-setti, 4 muovieläintä ja tukku muovikasveja, Turtles-mutanttikonna jne!!! Rikkovat tietyn harmonian joka meillä vallitsee lastenhuoneissa. Se, että leluja on vain muutamaa eri sorttia, mahdollistaa a) monipuoliset leikit näillä tietyillä leluilla joita on sitten paljon b) sen että lelut pysyy järjestyksessä.



Meillä ei hetken mielijohteesta aleta keräämään uutta lelusarjaa. Toki, jos lapsi osoittaa kiinnostusta johonkin ja toivoo niin sitten (näin sai alkunsa mm. tyttären little pets -kokoelma). En todellakaan pidä irtonaisista "vähän sitä ja vähän tätä" -lelukasoista. Yhdellä Heman-ukkelilla ei saa kivaa leikkiä pystyyn.



Lahjan hinnalla ei mun mielestäni ole väliä. Kyllä halvallakin saa jotain kivaa jos tietää mitä ostaa.

Vierailija
2/3 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä ruokkii lapsen mielikuvitusta. entäs sitten jos siun näkemäsi harmonia rikkoontuu, vähät siitä. Lapsen leikin tarkoitus on kasvattaa ajattelumalleja, mutta kovin "yksivärinen" lelumaailma on kyllä aikuisten huuhaata. monenlaiset kirahvit eri lelusarjoista asuvat meillä nukkekodin alakerrassa perheenä. Mitäs siitä vaikka isoin kirahvi on kuusi kertaa isompi kuin pienin, siltähän pienen mielestä aikuiset näyttävät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhdistää Tipi-lelun ja Mansikka-Marjan kanssa kivaksi leikiksi. Luovat lapset osaavat leikkiä myös leluilla jotka ovat eri sarjaa.

En todellakaan pidä irtonaisista "vähän sitä ja vähän tätä" -lelukasoista. Yhdellä Heman-ukkelilla ei saa kivaa leikkiä pystyyn.

.