Työttömyyskorvaus äitiyslomalla
Jään työttömäksi pari kuukautta ennen äitiysloman alkua (määräaikainen työsuhde päättyy). Suunnittelen tulojani jatkoa ajatellen niin saanko työttömyyskorvausta ja vanhempainpäivärahaa yhtä aikaa vai pelkästään vanhempainpäivärahaa?
Kommentit (7)
Et saa työttömyyspäivärahaa samaan aikaan.
Miksi saisit työttömyyskorvausta kun et tod näk ole työtön työnhakija jos olet äitiyslomalla?
Työttömyyskorvausta saat siihen asti kun äitiysloma alkaa, ja sitten äitysloman aikana saat Kelan äitiyspäivärahaa.
Ei voi saada samaan aikaan. Vanhempainpäiväraha on estävä etuus työttömyysetuuteen nähden.
Kodinhoidontukea ja työttömyysturvaa sen sijaan voi saada samaan aikaan, jolloin kodinhoidontuki vähennetään työttömyysetuudesta.
Tuo on se kökkömäisin mahdollisin tilanne.
Vanhempainrahakauden jälkeen voit ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi TE-palveluun, jolloin he tutkivat tilanteesi ja antavat siitä lausunnon Kelaan tai työttömyyskassaan. Jos kuulut johonkin työttömyyskassaan, tulee sinun ensiksi selvittää heiltä oikeutesi saada ansiopäivärahaa. Lisää työttömyysturvasta voit lukea osoitteessa:
www.kela.fi/tyottomyysetuutta-kelasta
Kotihoidon tukea sen sijaan voit hakea Kelasta vanhempainrahakauden jälkeen, jos lapsellesi ei ole varattuna kunnallista päivähoitoa. Kotihoidon tuki ei edellytä hoitovapaalla oloa, vaan vanhempi voi olla esimerkiksi työssä silloin kunhan lasta hoidetaan muutoin kuin kunnallisessa päivähoidossa.
Työttömyysturvaa ja kotihoidon tukea on mahdollista saada samaan aikaan, mutta kotihoidon tuen määrä tullaan vähentämään työttömyysetuuden maksuista. Mahdollista kuntalisää ei vähennettäisi.
Työttömyysturvasta voit halutessasi tiedustella lisää Kysy työttömyysturvasta –palstalla.
No et tietenkään saa yhtäaikaa