Kissan toisessa sieraimessa keltaista räkää
Onko syytä huoleen? Kissa syö hyvin jne mutta toisessa sieraimessa on näkynyt tänään räkää. Olen pyyhkinyt paperilla. Mitä pitäisi tehdä?
Kommentit (11)
Työtön miksi et poista kissan sieraimesta keltaista räkää
[quote author="Vierailija" time="17.10.2014 klo 22:39"]
Miksi työtön?
[/quote]
se on illan teema
Raukalla on nuha. Anna sille lämmintä mehua ja rapsuttele korvan takaa koko illan.
[quote author="Vierailija" time="17.10.2014 klo 22:41"]
Raukalla on nuha. Anna sille lämmintä mehua ja rapsuttele korvan takaa koko illan.
[/quote]
Tuo rapsuttelu kuulostaa hyvältä hoitokeinolta. Kannatetaan.
Se makaa selällään sylissäni ja meidän ympärillämme on lämmin peitto :)
Onko kissan nuha ihan vaaraton kuten ihmisen?
Onko kissa voinut saada ihmiseltä nuhan?Ap
Kissanuhaa vastaan on rokotus muuta en tiedä. Aivasteleeko se?
Fretit voi saada flunssan ihmiseltä ja ihminen fretiltä, kissa ei käsittääkseni... tuskin tuo mitään vaaralista on jos kissa muuten voi hyvin, syö ja jaksaa leikkiä. Jos on kovin apaattinen tai ruokalhaluton niin lekuriin
Meillä on yhdellä kissalla krooninen nuha vaikka rokotettu on. Antibioottia menee kuureittain aina välillä mutta vähän paremman jakson jälkeen alkaa taas räkänenäisyys, rohiseva hengitys ja räkäkakominen... Eläinlääkärikään ei tiedä mikä avuksi.
Jos kissallasi ei ole aikaisemmin ollut räkänuhaa, niin ehkä kannattaa hakea eläinlääkäriltä antibiootit. Ennenkuin kroonistuu.