Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tällaisia ovat Suomen työttömät – yksi käyrä näyttää hälytysmerkkiä työmarkkinoilta

Vierailija
03.09.2021 |

Suomessa on tällä hetkellä vapaana poikkeuksellisen suuri määrä työpaikkoja. Ongelmana on se, että työnhakijoita on harvinaisen vähän, vaikka työttömiä on noin 300 000

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008218897.html

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmetyttää kanssa tuo ulkkisten kova työttömyys, 40 000 on aika paljon sossumaksuja noista ja tuosta puuttuu somput ja muut rauhikset jotka ei edes hae töitä.

Vierailija
2/5 |
03.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me olemme vauras maa. Turha ottaa pulttia. Eräiden vihreiden mukaan voisi olla satojatuhansia lisää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se vaan ollut massiivinen hyökkäys käynnissä viimepäivinä työttömiä kohtaan. Ihme on jos ei hallitus taivu työnantajien huutoon ja ala tekemään toimia, että maahan saadaan työntekijöitä Ukrainasta ja Suomalaisilta työttömiltä viedäään toimeentulotuet.

Vierailija
4/5 |
03.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tehkööt ne töitä, joita se kiinnostaa. Minua ei kiinnosta enää.

Vierailija
5/5 |
03.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin potkitaan ansioituneita työntekijöitä kortistoon ettei tarvitse maksella palvelusvuosi ja muita lisiä. Ja tilalle pienellä palkalla nuori harjoittelija. Yllättäen syntyy pidempi aikaisia työttömiä koska harva noita yli 50v enää palkkaa. Ja uutta alaa on hankala enää opiskella. Ja vaikka opiskelisikin, joutuu valmistuttuaan kuitenkin taistelemaan taas työpaikasta nuorempien kanssa. Eli sama on ongelma on taas edessä.

Siis vastuussa koko ongelmasta on tuo potkut antanut ensimmäinen firma.