Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Monet vanhemmat luulevat olevansa hyviäkin kasvattajia,

Vierailija
04.10.2014 |

mutta oikeasti heidän kasvatuskeinonsa ovat sortaminen, mitätöinti ja marttyyrius. Ihan henkinen väkivalta, siis. Ja se verhoillaan kasvattamisen muotoon. Puistattaa. Suurin syy sille, etten ole halunnut omia lapsia. Etten vain tee samaa kellekään, mitä minulle on tehty. En ole aiemmin tavoittanut, missä se ongelma piili, joten en ole voinut sitä ehkäistäkään. Ennen kuin nyt. Ja mulla silti on jo kaksi lasta. Miehen kasvattamia.

Ihan puhun nyt esimerkiksi omista vanhemmistani, varsinkin äidistä. Välillä tuntuu, ettei ole hänestä mitään hyvää sanottavaa. Hänellä kyllä on itsestään, kuulemma mainio kasvattaja. (Oon ainoa lapsi, joten tämä ei tule jälkikasvun suusta). Lapsen suurin uhka ovat hänen omat vanhempansa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävää jos sulla on noin karuja kokemuksia :( Mulla taas oli hyvä äiti, ei pahaa sanottavaa. Siksi kai luotankin itseeni äitinä myös. Oli perheessämme isäkin, mutta äiti meidät lapset kasvatti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kahdeksan