Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kellään muulla vaikeuksia hankkiutua eroon turhista tavaroista

Vierailija
31.08.2021 |

Laatikot on täynnä ties mitä pikkutilpehööriä, millä ei ole tehnyt aikoihin mitään, ja mitkä tekisi mieli vain heittää menemään. Ja sitten sitä ei kuitenkaan saa tehdyksi, kun mielessä pyörii ajatus siitä, että entäs jos kuitenkin tulevaisuudessa tulen tarvitsemaan juuri tätä esinettä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se oli tosi vaikeaa aluksi, mutta sitten Konmarin lukemisen myötä harjaannuin. Kun sai kokemusta, että ei ole tarvinnut pois heitettyjä juttuja, uskalsi heittää pois enemmän ja enemmän.

Vierailija
2/9 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä aivan sama juttu! Jos tavara/vaate ei ole kunnolla rikki niin ei kun säilytykseen. Käyttökelpoisia voisin myydä edullisesti mutta ei niitä kukaan nykyaikana osta, kaikki pitäis saada ilmaiseksi. Ja kun krooninen rahapula niin ne muutamatkin eurot tulis tarpeeseen. Pitkään aikaan en kyllä ole mitään turhaa ostanut, vain tarpeeseen kun ei vara. Aina ei vara edes siihen tarpeeseen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helpottaa kun pääsee alkuun. Lue vaikka Konmarit niin saat vinkkejä.

Vierailija
4/9 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, mutta syitä on muitakin kuin tuo "mitäs jos tarvitsee".

Isoon osaan tilpehööristä liittyy myös joku mukava muisto, joka tulee mieleen kun ko. rojuun törmää, mutta ei muuten. Pelkään menettäväni nuo muistot jos heitän tavaran pois.

Vierailija
5/9 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on suuria vaikeuksia ryhtyä siihen, mutta kun vaan käy kaappien kimppuun niin siinä innostuu ja tavarastressi karisee... Kun saan laitettua jotain esim. toriin myyntiin (tarpeeksi halvalla kun laittaa niin joku hakee heti, ylihinnoitellut jää sinne pyörimään) ja joku noutaa ilman ylimääräistä säätämistä niin HETI tulee sellainen fiilis että "ja mitähän seuraavaksi ilmoittaisin!?" :D Tuntuu kuin mieli puhdistuisi samalla, eikä se pointti ole rikastua vaan päästä niistä rojuista eroon. Tämän (ja tarpeeksi hyvien kuvien vaikutuksen) kun moni tajuaisi niin kauppa alkaisi käymään sekä netissä että livenä kirppareilla! Kyllä niistä kuitenkin jotain aina jää käteenkin, nytkin saan tänään ostettua kauppareissulla jotain vähän spessumpaa kun tajusin viikonloppuna raivata myytäviä läpi eli heti palkitsi. :)

Vierailija
6/9 |
06.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle on pari kertaa käynyt niin, että olen alkanut katua tavaran poisheittämistä. Jouduin kutomaan vanhan piponi tilalle uuden samanlaisen pipon ja ostamaan antikvariaatista uudestaan saman kirjan, jonka olin jo aikoinani ostanut kirjakaupasta.

Ihan korvaamattomia tavaroita ei varmaan kannata edes heittää pois, jos vähänkin epäröi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
07.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama! Nyt syyskuun projekti on laittaa ihan joka päivä 1 vaate tai tavara isoon laatikkoon ja kiikuttaa se kuun lopuksi keräyslaatikkoon. Ihan hyvä, koska tulee katsottua myös vaatteen ym. kunto, ettei ihan roskaa mene niihinkään. Samalla siis tod. huonokuntoinen vaate tai pyyhe menee räteiksi tai muuhun jatkokäyttöön. Hiukan hiertää silti, myönnetään... ;

Vierailija
8/9 |
07.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On joo. Nyt päätin, että kerään viikossa jätesäkillisen tavaraa suoraan roskikseen. 2 säkillistä jo kerännyt ja se on aika vapauttavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
07.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikeaa on kun ajattelen "Jos mä joskus tarvinkin tätä". Minulla on mm. tavoitevaatteita odottamassa sitä päivää kun saan pudotettua painoa. Minua ei auta ajatus, että voin ostaa uuden tavaran jos joskus tarvinkin. Syynä tähän pidempään ollut pienituloisuus, jonka vuoksi en halua mitään ylimääräistä rahan menoa.