Miten harvinaista on kerrostalo/rivari omalla yksityisellä autotallilla?
Tuo olisi ehkä paras yhdistelma omaan elämäntilanteeseen, esim rivitalo tai parikerroksinen luhtitalo kaksiolla tai kolmiolla, huoltoyhtiö hoitaisi pihatyöt jne mutta olisi kuitenkin autotalli mihin vain itsellä pääsy. Mielummin sellainen että auton lisäksi mahtuisi vähän muutakin, esim moottoripyörä, renkaita tai jotain työkaluja. Paras vielä jos olisi lämmitetty.
Onko ihan mahdoton kriteeri? En nyt puhu pk-seudusta vaan keskikokoisesta yliopistokaupungista. Löytyykö näitä yleensä vai onko omakotitalo pakollinen jos haluaisi oman autotallin?
Kommentit (8)
Meillä oma autotalli rivarin alimmassa kerroksessa. Onhan niitä aika usein.
Vierailija kirjoitti:
Meillä oma autotalli rivarin alimmassa kerroksessa. Onhan niitä aika usein.
Siis sellainen missä rivariasunto kaksikerroksinen ja talli osana alinta kerrosta?
Täällä lounaisen kulman pikkukaupungissa näitä petikattoisia ja -seinäisiä aututalleja riittää jopa ulkopuolisille vuokrata. Ratkaisee monta ongelmaa alkaen renkaiden ja veneilytarvikkeiden varastoinnista. Olisi muuten aito probleemos ratkaistavaksi ilman lukittavaa autotallia. Katos ei samaa asiaa aja mitenköään.
Meidän kerrostaloyhtiössä on 100 asuntoa ja 15 autotallia. Sanomattakin selvää, että jonot ovat todella pitkät.
Minulla on rivitaloasunto jossa jokaisella oma lämmin talli. Autottomana en tosin tarvitse sitä.
Onko niin, että taloyhtiöissa asukkaan hallitsemissa autotalleissa saa vain säilyttää autoa tai motskaria, pyöriä ym., mutta talleissa ei saa tehdä mitään remonttia, josta esim. aiheutuisi meteliä tai jotain tulipalohaittaa, kuten vaikka ehkä hitsauksesta tms.?
Yllättävän yleistä ainakin meilläpäin rakennetuissa 70 luvun rivitaloissa. Munkkivuoressa (Hki) sukulaisen kerrostalon alakerta yhtä autotallia
Lisäyksenä vielä ettei sen autotallin tarvi olla yksittäinen erillinen rakennus vaan esim suurempi rakennus missä useita talleja kelpaa myös. Kunhan olisi oma ovi johon vain minulla avaimet.
ap