psykologiset soveltuvuustestit työhönotossa
Mitä mieltä mammat ovat näistä testeistä, huuhaata vai valheenpaljastuskone? Juuri viime viikolla tein haastattelun yhteydessä viimeksi tuollaisen ja tänään sain tulokset. Mielestäni täysin päinvastaiset kuin mitä oikeasti olen. En myöskään saanut paikkaa, tosin tällä välillä on ilmaantunut onneksi muuta työtä, mutta siis että mua ärsyttää, kun rekrytoijat uskoo noita testejä.. Jos olisin paikan halunnut, niin v*tuttaisi todella kovasti.
Kerroin haastattelussa avoimesti heikkouksistani, esim pieni epäjärjestelmällisyys (ei niin tärkeä ko. Työssä) sekä nopeatempoisuuteni. No, testin mukaan olen yli-järjestelmällinen pohtijatyyppi! En muuten todellakaan ole. Siis täysin päinvastainen kuva.
Olen aiemmin tehnyt myös vastaavia testejä ja jokaisesta saanut ihan eri tulokset. Luulen, että en suostu enää edes tuollaisiin testeihin menemään.