Mitä? 95% ihmisistä huuhtelee astiat ennen astianpesukoneeseen laittoa.
Miksi ihmeessä? En ole koskaan huuhdellut, enkä nähnyt kenenkään muun huuhtelevan. Tunnenko minä vain noita 5% kuuluvia ihmisiä?
Kommentit (92)
Huuhteleminen on turhaa veden tuhlausta. Muutaman lautasen huuhtomiseen käytetyllä vedellä pesee täyden koneellisen.
No tuo meidän kone on niin vanha, ettei taatusti osaa määrittää astioiden likaisuutta tai puhdistaa suodattimiaan. Siksi huuhtelen.
No, minä kuulun siihen 5% enkä huuhtele.... Ja astioista tulee meillä aina puhtaita ja kone pesee meillä joka päivä joten ei se ruoka ehdi niihin tarttua kiinni...
Minäkään en huuhtele astioita. Luonnollisesti isot ruuantähteet poistan lautasilta ja esim. puurolautaset jätän tiskialtaaseen likoamaan ennen koneen täyttöä.
En huuhtele. Veden ja ajan hukkaa se huuhtelu on. Kone on sitä varten, että pesee astiat. Tietysti poistan ruuantähteet ja kalanruodot, mutta en käy esipesemään astioita.
[quote author="Vierailija" time="26.09.2014 klo 08:18"]
Mahtaa olla rasvainen kone sulla.
[/quote]
Ei se huuhtelu mitään rasvaa poista astioista. Jos käytät kuumaa vettä, niin kulutat energiaa aivan turhaan.
[quote author="Vierailija" time="26.09.2014 klo 08:18"]
Mahtaa olla rasvainen kone sulla.
[/quote]
Ristus mikä idiootti. Huuhtelu ei poista rasvaa. Ja jos "huuhtelet" niin perusteellisesti, että rasva lähtee, niin ihan turha niitä astioita on koneeseen enää laittaa.
Niin no en minäkään sellaisia lautasia tietenkään huuhtele, joilla on vaikka pidetty voileipää, mutta onhan puurolautaset ja vastaavat pakko huuhtaista jos ne haluaa puhtaaksi.
Riittää, että liottaa astiat lavuaarissa. Esim aamulla kun syön jätän se tiskille ja kun tuun pesen ja käytän uudestaan. Ei tarvi jynssätä 10sec enempää ja sitä vettä ei tarvi pistää täysille.
Lisäksi mietippä uudestaan paljon tiskikone käyttää sitä kuumaa vettä.
[quote author="Vierailija" time="26.09.2014 klo 08:15"]
tottakai pitää huuhdella. miksei noi 5% huuhtele? ootteko te tyhmiä vai?
[/quote]
Miksi huuhtelet? Onko teillä huono pesukone? Pesetkö myös vaatteet ennen kuin laitat ne pyykinpesukoneeseen? Harjaatko lattiat ennen imurointia? Hinkkaatko ikkunat rätillä ennen ikkunanpesua?
Hankkikaa paremmat laitteet, jos koneenne ei tee sitä, mihin se on tarkoitettu!
En huuhtele. Jos on jotain kökköjä, pyyhin paperilla pois samalla kun täyttelen konetta. Menee ehkä yksi paperi. Just siksi ei pidä huuhdella kun se kone pesee, ettei mene vedet samaan hommaan kahteen kertaan! Meillä vielä pieni pöytätiskari ja puhdasta tulee.
Kyllä minä huuhtelen. Lähinnä sen takia, että tietyt ruuat takertuvat kuivuessaan lautasen pintaan niin, ettei ne normaalipesussa puhdistu. Ja vaikka meillä päivittäin tiskikone pyöriikin, niin kyllä osa astioista ehtii olla koneessa sen aikaa, että ruoka ehtii takertua kiinni.
En minäkään silti huuhtele, jos mitään näkyvää likaa ei ole. Tai jotain leipälautasia en jaksa huuhdella, kyllä ne leivänmurut lähtee.
[quote author="Vierailija" time="26.09.2014 klo 08:24"]
Niin no en minäkään sellaisia lautasia tietenkään huuhtele, joilla on vaikka pidetty voileipää, mutta onhan puurolautaset ja vastaavat pakko huuhtaista jos ne haluaa puhtaaksi.
[/quote]
Sulla on ihan sairaan huono pesukone, jos sillä ei puurolautaset puhdistu O.o
Meillä pestään astioita n kerran viikossa, kone on iso ja kahdelta ihmiseltä ei tule paljoa tiskiä joten astiat huuhdellaan ja laitetaan koneeseen odottamaan pesua etteivät ruuat jämähdä kuivuessaan kiinni. Ja joo, olen liian laiska pesemään käsin.
Maitolasit huuhdellaan aina.
Anoppilassa olen törmännyt monta kertaa "puhtaaseen" lasiin jonne on maidon kuivuessa jäänyt keltto joka ei lähde välttämättä edes siellä tiskikoneessa. Ällöttävää.
Meillä astianpesukoneen korjaaja suoraan sanonut, että koneita menee sen vuoksi rikki helposti kun laitetaan astiat likaisena koneeseen eikä viitsitä vähän huuhdella. minä laitan vähän altaaseen vettä ja siinä huuhtelen astiat ennen koneeseen laittoa. onko se niin vaikeaa?
[quote author="Vierailija" time="26.09.2014 klo 08:28"][quote author="Vierailija" time="26.09.2014 klo 08:24"]
Niin no en minäkään sellaisia lautasia tietenkään huuhtele, joilla on vaikka pidetty voileipää, mutta onhan puurolautaset ja vastaavat pakko huuhtaista jos ne haluaa puhtaaksi.
[/quote]
Sulla on ihan sairaan huono pesukone, jos sillä ei puurolautaset puhdistu O.o
[/quote]
Tiiätkö kuule kun edes ammattikäyttöön tarkoitetuilla pesukoneilla se puuro ei lähde niistä lautasista kunnolla jos se yhtään kerkeää jähmettyä. Ja nekin astiat huuhdellaan aina kunnolla ja silti ei välttämättä lähde ilman hankausta.
Minä huuhtelen nopeasti puuro- ja murolautaset, koska puuro liimautuu lautaseen kiinni kuin sementti. Meillä on tiskikone käytännössä aina tyhjä, joten syömisen jälkeen sinne pakataan heti kaikki likaiset astiat. En todellakaan jätä mitään likatiskiä haisemaan/likoamaan tiskialtaaseen. Menee järki jos keittiö on täynnä astioita ja roinaa tai jos ennen ruoanlaittoa pitäisi aina alkaa ensiksi raivaamaan.
tottakai pitää huuhdella. miksei noi 5% huuhtele? ootteko te tyhmiä vai?