Kuka oikeasti hankkii lapsia, jos ei ole varaa edes lastenrattaisiin?
Kommentit (30)
Aika moni, av:n juttujen perusteella...
Jep! Hankkis nyt tarpeeks rahaa kaikkiin vauva -tarvikkeisiin, ennen kuin vauvaa hankkii. Siis nämä kaikki lastenrattaat yms. Mitä tavaroita lapsille nyt hankitaankaan. :)
[quote author="Vierailija" time="18.09.2014 klo 19:33"]Mamut ainakin
[/quote]
Mun mamututtavistani kaikki ovat työssäkäyviä tai opiskelijoita, eivät he vaunurahoja sossusta hae. Mutta ai niin, sulle mamu on synonyymi somalille...
No en ainakaan tekisi aborttia, jos nyt tulisin raskaaksi.
Erittäin hyvä kysymys aloittajalta! Jollain ei ole varaa ehkäisyyn..tulee lapsi, toisella ei rattaisiin..tulee lapsi, ei ruokaan ei asuntoon. En tajua miten jotkut kehtaa laskea ihan kaiken, koko elämänsä yhteiskunnan maksettavaksi, ei mitään omaa yritystä ja kehtaavat vielä ääneen moisia kertoa. Ehkä on malli imetty peräti omasta lapsuudenkodista.
Mä ostin opiskeluaikana (tein töitä opintojen ohella, rahaa oli aika paljon ylimääräistä, kun en juhlinutkaan) ihan hirveesti lastenvaatteita ja kaikenlaisia tarvikkeita. Ei paljon tarvinnut ostella, kun heti opintojen päätyttyä alkoi masu kasvaa. :)
No näitä löytyy. Masentunut tuttavani, joka sai töistä kenkää. Jätti ehkäisyn pois ja hankki vauvan ilman miehen lupaa. Nyt on sitten yh, saa isot elatusmaksut, kun ei ole elatuskykyä :). Tosi upeeta tolle miehelle siis...
Samaa mietin. Jos ei ole rahaa ehkäisyyn (muutenkin tyhmä tekosyy), pitää olla harrastamatta seksiä. Enkä ymmärrä, että koko vaunujen (tai muun ison ostoksen) hinta pitäisi saada sossusta. Itse pitäisi säästää suurin osa.
Minä esimerkiksi. Ostinkin käytetyt vaunut halvalla ja muutkin tarvikkeet kirppikseltä ja maalasin ja ompelin. Nyt tämä lapsi on itse äiti ja ostan pikkuiselle uutena kaiken vaikka äitinsä on kierrättäjä ja osaa ommella ja tuunata. Mutta on ihana tuhlata vauvaan kun joskus ei voinut.
Jaahas... taas täällä joku vaan hankkii niitä lapsia... Mistäs niitä nykyään saa? Voinko vain mennä lastentarhaan ja ottaa sieltä sopivimman näkösen itelleni?
En minäkään... siis käsitä, että miksi tehdä lapsi jos ei ole varaa esimerkiksi: pinnasänkyyn, vaunuihin, turvaistuimeen jne. Sillä se lapsi tulee viemään kyllä moninkertaisesti nuo rahat..
Mutta sitten toisaalta, jotenkin näen eri tavalla esimerkiksi lapsen teon kun molemmat ovat opiskelijoita suhteellisen varmoilla aloilla, ja tietävät pääsevänsä pian hyville palkoille.
Sen sijaan kovin pienituloisilla/pitkäaikaistyöttömillä ois järkevä ihan oikeasti olla niitä säästöjä kunnolla, ennen kuin tekevät lapsia.
Mutta eipä noihin sääntöjä ole, kukin tekee miten tekee. Enkä nyt sinänsä jaksa ketään tuomita itsekseni, en vain ymmärrä monienkaan ihmisten valintoja ja tapoja. Itsellä oli juurikin yksi ehto ennen lapsen tekoa se, että meillä piti olla varaa pistää tonni kamppeisiin niin ettei se kirpaise kohtuuttomasti elintasojamme. Koska tasan tarkkaan se lapsi tulisi (ja tulikin) viemään elämässään todella paljon rahaa.
Koska en aborttia pystynyt tekemään.
Kuka oikeasti hankkii lapsen, kun on yrittäjä ja joutuu tekemään 24/7 töitä? Kuka oikeasti hankkii lapsen raiskauksen kautta? Kuka oikeasti hankkii lapsen, vaikka inhoaa niitä?
Kuka hankkisi aloittajalle aivot ja laajemman käsityksen maailmasta?
[quote author="Vierailija" time="18.09.2014 klo 19:50"]
Samaa mietin. Jos ei ole rahaa ehkäisyyn (muutenkin tyhmä tekosyy), pitää olla harrastamatta seksiä. Enkä ymmärrä, että koko vaunujen (tai muun ison ostoksen) hinta pitäisi saada sossusta. Itse pitäisi säästää suurin osa.
[/quote]
No onhan täälläkin huudeltu että seksi on perustarve siinä missä ruoka, vesi ja happi.
Ehkäisy voi pettää, sitä tarkoitin ainakin
8.
Ei kamppeisiin tarvita tonnia. Mitään ei tarvitse ostaa uutena ja sukulaiset kantavat sänkyjä, sittereitä, syöttötuoleja ja vaunuja ovelle.
No sitä minäkin mietin. Jos ei perustarvikkeisiin vauva-ajallekaan ole varaa, niin kuinka aikoo tarjota lapselle virikkeitä (esim. harrastukset, jollaisia itse omalle lapselle haluan tulevaisuudessa tarjota mahdollisuutena ilman että se olisi rahasta kiinni) sun muun tarvittavan? Ei lapsi äidin rakkaudellakaan yksinkertaisesti elä, aika utopistista ajattelua.
No nämä erilaiset ja toisenlaiset äidit!