Meikkaatko jos menet vain kauppaan?
Itse kyllä koska nään usein paljon tuttuja (yli 20v asunut samassa paikassa) ja aika paha akne ja olemattomat kulmakarvat ja mustat silmänaluset, ehkä joskus itsetunto sallii käydä vain kaupassa ilman meikkiä.
Kommentit (38)
Yleensä, mutta lähinnä siksi, että on kiva näyttää kivalta. En siksi, että minua ei saisi nähdä ilman meikkiä.
En. Pahimmillaan olen ollut kaupassa pikkupikkusortseissa ja topissa, joka paljasti koko yläosan, jos ei ollut varovainen, bikinit alla ja crocsit jalassa.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2014 klo 14:56"]En. Pahimmillaan olen ollut kaupassa pikkupikkusortseissa ja topissa, joka paljasti koko yläosan, jos ei ollut varovainen, bikinit alla ja crocsit jalassa.
[/quote]
Ihan perus näky helsingin rantojen lähellä kesäisin....
En. Muutenkin meikkaan tosi harvoin.
Tosin meikkaan kyllä mökilläkin jos menen kauppaan vaikka siellä ei ole tuttuja, ehkä on kiva näyttää ihmiseltä kun menee ihmisten ilmoille..
En käytä meikkiä milloinkaan. Miksi pitäisi olla niin turhamainen että pilaa ihonsa jatkuvalla meikkaamisella?
Meikkaan ainoastaan joihinkin isompiin juhliin, mutten jaksa koulua, tai kauppaa varten meikata. En myöskään omien, tai kavereiden synttäreiden vuoksi. Tai koulukuviin. Ei ole jaksanisesta, tai osaamisesta kyse, en vain nää syytä hukuttaa ihohuokosiani meikkivoiteeseen yms. t. 16v
Meikkaan päivittäin, vaikka olisin vain kotona. On kiva näyttää ihmiseltä kotonakin.
Millä perusteella ei näytä ihmiseltä jos ei meikkaa?!?? Tottakai jos on vuosia vetänyt kiloittain pakkelia naamaan eikä sitten meikkaakaan niin onhan se lärvi kurpsahtanut..
Jep. Olen turhamainen ja haluan näyttää hyvältä. En meikkaisi jos ei olisi tummia silmänalusia tai piirteet olisi luonnostaan sellaiset, ettei näytä koko yön valvoneelta ja kipeältä ilman meikkiä...
[quote author="Vierailija" time="18.09.2014 klo 15:25"]Meikkaan ainoastaan joihinkin isompiin juhliin, mutten jaksa koulua, tai kauppaa varten meikata. En myöskään omien, tai kavereiden synttäreiden vuoksi. Tai koulukuviin. Ei ole jaksanisesta, tai osaamisesta kyse, en vain nää syytä hukuttaa ihohuokosiani meikkivoiteeseen yms. t. 16v
[/quote]
Ajatuskatko, piti kirjoittaa etten viitsi meikata kauppaa, tai koulua tms varten. Nyt kuullostaa tyhmälle, ettei ole "jaksamisesta kiinni". Enivei, 7h koulupv takana, pää ei toimi.
Meikkaan joka aamu. Samoin käyn suihkussa ja pesen ja laitan hiukset. On kiva olla kotonakin puhdas ja vähän meikattu, ja helppo lähteä mihin vain päivän aikana kun ei tarvitse erikseen alkaa meikata ja laittaa.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2014 klo 15:54"]
Millä perusteella ei näytä ihmiseltä jos ei meikkaa?!?? Tottakai jos on vuosia vetänyt kiloittain pakkelia naamaan eikä sitten meikkaakaan niin onhan se lärvi kurpsahtanut..
[/quote]
Ihan kiva harhaluulo, mutta meikki ei vanhenna ihoa. Päinvastoin esim. eri pohjustustuotteet suojaa ihoa vanhentavalta auringolta ympäri vuoden.
Kyllä se vain vanhentaa jos päivittäin vetää nassuun kaikenmaailman tökötit ja tukkii ihohuokoset. Samoin käy ripsille, ne haalistuu ja ohenee.
Meikkaan. Joskus jätän silmät laittamatta, mutta haluan verisuonet, mustapäät ja tummat silmänaluset piiloon.
En jaksa meikata edes töihin, miksi siis meikkaisin kauppaan? Kaikki ovat mun aknearpeni jo nähneet, ne eivät mua itseäni muuta ihmisenä niin ihan sama mitä muut ihmiset niistä ajattelevat. Todennäköisimmin eivät ajattele mitään.
En