Annatko miehesi tänään ostaa olutta
Kommentit (14)
Ostaa jos ostaa. Voin minäkin muutaman juoda.
Ei tykkää oluesta. En tiedä minkä verran hänellä on lonkeroa. Itse nasautan jälleen auki ison oluen.
Juon tällä hetkellä olutta eikä mulla oo miestä.
Tuollaisista asioista meillä ei keskustella ollenkaan. Kellarissa on olutta ja viiniä useita kymmeniä pulloja aina. Silloin tällöin jos yhden tai kaksi olutta juo, ei ole juoppo.
Juon aina vaimoni ulos.
Eli ei ongelmaa 😏
Sairasta jos puolisolta pitää kysyä lupa oluen ostamiseen.
Voi kun mun mies ostaisikin useammin olutta! Kannustan häntä rentoutumaan, näkemään kavereita ja juomaan välillä. Mutta ei! Mies on mieluiten kotona, eikä juo ku en minäkään juo.
Mahdollinen ongelma poistuu, kun lakkaa kyselemästä lupia ja tekee omat päätöksensä.
Asuuko ap:n puoliso jossain muualla kun ap puhuu omasta kodistaan? Voihan se mies sitten ostaa oluensa ilman "lupaa" ja juoda kotonaan.
Minun miehellä juominen lähtee helposti lapasesta yhdenkin oluen jälkeen. Hän ei ole humalassa leppoisa vaan usein rähinäpäällä. Meillä on siis kotona miehelle nollatoleranssi eli kotona hän ei saa juoda alkoholia ollenkaan. Ja kun kohta joku kysyy, miksi menit juopon kanssa yhteen, niin en mennyt.
Ei kait sitä vaimolta kysytä, ei todellakaan.
Mä ostin tänään miehelle salkullisen olutta. Olen lapsen harrastuskuskauksessa ja odotellessa heitin tölkit kauppaan, niin tuli sitten mieleen että pitää kai välillä uusiakin ostaa kun alkoholia ei saa kotiinkuljetuksella.
Tuo kestänee kuukauden tai ylikin. Oma lonkerovarasto ei kaivannut täydennystä nyt.
Mitä se mun luvalla tekee? Aikuinen ihminen tekee omat päätöksensä mitä ostaa tai mitä haluaa juoda. En pidä oluen hajusta, mutta ei ole minun valintani vaan hänen.
Kävin ostamassa miehelle ja mulle olutta.
Sama täällä ! Kerran viikossa saa tuo ottaa.