Kysymys auton vakuutuksista!
Paljonko autonne vakuutus maksaa vuodessa kaikkinensa, eli liikennevakuutus plus mahdollinen vapaaehtoinen vakuuus? Onko bonuksia? Olen hankkimassa autoa ekaa kertaa, eikä minulla ole hajuakaan vakuutusmaksuista. Mitäköhän pelkkä liikennevakuutus on ilman bonuksia?
Kommentit (5)
Pelkkä liikennevakuutus on parin sadan euron luokkaa lähtöbonuksilla. Ikä, sukupuoli, auton merkki, vuosimalli ja vakuutusyhtiö vaikuttaa..
Meillä on lisäksi täyskasko ehkä 400e vuodessa, täytyis tiputtaa se pois pikkuhiljaa kun auto on jo niin vanha että pelkkö varkaus+hirviturva riittäis.
Muista että vakuutusten lisäksi pitää maksaa autovero..
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 22:12"]
Pelkkä liikennevakuutus on parin sadan euron luokkaa lähtöbonuksilla. Ikä, sukupuoli, auton merkki, vuosimalli ja vakuutusyhtiö vaikuttaa.. Meillä on lisäksi täyskasko ehkä 400e vuodessa, täytyis tiputtaa se pois pikkuhiljaa kun auto on jo niin vanha että pelkkö varkaus+hirviturva riittäis. Muista että vakuutusten lisäksi pitää maksaa autovero..
[/quote]
Ei se kyllä ihan niin halpa voi olla, pelkkä liikennevakuutus nollaboonuksilla. Olisko lähtö kumminkin 400 ja 700 euron välissä?
Mulla on kokolailla tasan 200 ja bonukset 70%. Auto on ysikytluvun lopun 1,8 litranen.
Mulla on ollut alunperin 700 e vuonna 2009, nyt bonuksien kans 450 ja osakasko sisältyy.
LV ja lähtöbonukset ei mahdu samaan lauseeseen ainakaan jos vakuutuksenottaja on yksityinen. 400 e ja siitä ylöspäin riippuen ajoneuvosta ja vakuutuksenottajasta. Katso nettiautosta joku rekisterinumero suunnilleen haluamallesi autolle ja laske vakuutusyhtiöiden sivuilla.
Riippuu useammasta tekijästä vakuutusmaksun suuruus. Vakuutusyhtiöiden sivuilla on laskureita, joilla voi laskea vakuutuksen hinnan.