Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Luetunymmärtämistehtävät tokaluokkalaisella

29.08.2006 |

Tuleeko teidän tokaluokkalaisille kotitehtäväksi luetunymmärtämistehtäviä? Meillä oli niitä itse asiassa jo viime keväänä eli kun poika oli ykkösellä. Tänään esim. oli tullut läksyksi teksti kekomuurahaisista ja siitä sitten aukkotehtäviä tyyliin " Työmuurahaisten tehtävänä on..." ja siihen piti sitten löytää tekstistä vastaus. Esim. tähän " Kekomuurahaisten pesää kutsutaan..." en edes minä löytänyt suoraa vastausta tekstistä, että mitä sanaa siinä tarkalleen ottaen haetaan, pojasta puhumattakaan.



Pojalle nämä tehtävät ovat aivan tervanjuontia ja vaikka kuinka yritän vihjaista, että mistä kohti vastaus kysyttyyn löytyy, niin ei siitä tahdo tulla mitään. Ajattelin vaan, että ei mulla esim. itsellä kyllä noin pienenä ollut noin vaativia tehtäviä. Minusta tuollaiset tehtävät kuuluisi ennemminkin lisätehtäviksi niille, jotka ovat huippuhyviä lukemaan ja nopeita tekemään kaikki tehtävät. Mitä mieltä te muut olette? Nämä on siis sellaisia monisteita, mistä kirjasta lie kopioitukaan.



Mietin vaan, että rupeanko jatkossa ihan suosiolla näyttämään suoraan kohdan, mistä vastaus kysyttyyn löytyy...



Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Luetunymmärtämistehtävä on Hauska Matka -lukukirjan opettajan oppaasta. Olen oman tokaluokkani kanssa menossa samassa kohdassa lukukirjaa... Itse en tuota tietotekstiin perustuvaa luetunymmärtämistehtävää teettänyt/teetä. Mutta muuten kyllä panostan kovasti luetunymmärtämiseen. ( Opettajan opas on rakennettu siten, että siitä saa jokainen ope valita mielestään sopivat tehtävät luokalleen.)



Luetunymmärtäminen on yksi niistä tärkeistä asioista, jotka olisi tokaluokan aikana saatava hanskaan. Ekaluokallahan kehitettiin ensisijaisesti mekaanista lukutaitoa (=opeteltiin lukemaan).



Jos ei tippaakaan ymmärrä lukemaansa, vaan lukea posottaa vaan eteenpäin, tulee ylemmillä luokilla vaikeuksia. Jo kolmannella luokalla täytyy hallita suht isoja lukualueita mm. luonnontiedosta jne. Matematiikassakin tulee yhä enemmän sanallisia tehtäviä...



Kehoittaisin ottamaan lapsen lukuläksyt tosissaan joka kerta. Vaikka kuuntelemalla kun lapsi lukee lukuläksynsä ääneen. (Samalla voit kyllä tehdä kotihommia, tiskata, laittaa ruokaa, silittää... pääasia, että joku kuuntelee ja tarkentaa jos lapsi tekee virheitä lukiessaan)



-> Luetunymmärtämistehtävässä voitte tehdä vaikkapa niin, että ensin lapsi lukee kappaleen ääneen sinulle. Sitten hän alkaa tehdä siihen liittyvää tehtävää. Jos vastaukset eivät tekstistä löydy millään, sinä voisit lukea kappaletta hänelle hitaasti ääneen. Löytääkö vastaukset kuullun perusteella?

Eli joudut jonkin verran panostamaan lapsen läksyjentekohetkeen. Veikkaan kuitenkin, ettei tuon tyyppisiä läksyjä tule kovin usein. (ehkä kerran viikossa, jos silloinkaan?)



Kehoitan myös kertomaan opettajalle, että luetunymmärtämistehtävä koettiin teillä hankalaksi. Opettaja ei tule huomaamaan, että läksy oli lapsellesi vaikea, jos teet läksyn lapsen puolesta ja ope näkee paperissa oikeat vastaukset tarkistaessaan läksyä. :)





T: Pyhveli, tokaluokan ope

Vierailija
2/13 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kiitos vastauksestasi. Pojalla on kyllä säännöllisesti luetunymmärtämistestejä aapisesta/lukukirjasta ja joka kerta on tainnut saada niistä täydet pisteet. Eli ei voi kuitenkaan sanoa, ettei poika ymmärtäisi mitä lukee. Jostain syystä vaan nämä asiatekstit näkyy olevan erityisen hankalia.



Viime keväänä jo ajattelin, että kun se poika nyt muutaman tuollaisen tekee, niin oppii oikean tekniikan ja ymmärtää, että kysymykset tulee samassa järjestyksessä kuin tekstistä löytyy vastausket, mutta tänään taas kyllä ajattelin, että ei minkäänlaista kehitystä ole tapahtunut. Täytyy nyt yrittää vielä kärsivällisesti käydä noita tekstejä ja kysymyksiä läpi silloin, kun niitä tulee.



Etkö sinäkään siis pidä noita asiatekstiin pohjautuvia luetunymmärtämisiä hyvinä, kun et niitä omilla oppilaillasi teetä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

neronja:


Esim. tähän " Kekomuurahaisten pesää kutsutaan..." en edes minä löytänyt suoraa vastausta tekstistä, että mitä sanaa siinä tarkalleen ottaen haetaan, pojasta puhumattakaan

Pakko oli tulla toteamaan, että löytyihän siitä tekstistä vastaus yllä kertomaani kysymykseen (en vaan sitä aiemmin pikaisella silmäyksellä huomannut) eli kohdasta: " Ne rakentavat kekomaisen pesänsä tikuista ja oksankappaleista keräten keon pinnalle paksun kerroksen havunneulasia." Keko tuntui tietysti loogiselta vastaukselta ja sen se poika vastaukseksi laittoikin, mutta mietin, että haetaanko siinä sitten " yhteiskuntaa" , kun siitäkin samoilla kohdin tekstiä puhuttiin.

Että näin sitä joutuu aikuinenkin miettimään kakkosluokkalaisen luetunymmärtämistehtävää ;-).

Minusta kyllä tuokin teksti sopisi paremmin kolmosluokkalaisten biologiankirjaan kuin että vielä kakkosluokkalaiselle.

Vierailija
4/13 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän pojalla on käytössä Salainen maa ja siinä luetun ymmärtämistä harjoitellaan tarinamaisten tekstien kanssa. Eli tyyliin: " Simoa harmitti, kun hän ei löytänyt Pikkukonetta" - " Kenellä oli paha mieli?" . Noi on minusta paljon helpompia kuin tuo kuvailemasi asiateksti, jossa näytti olevan aika monimutkaisia lauseitakin. Ehkä osa luokasta kuitenkin selviää noista jo helposti eikä opettaja ole halunnut antaa eri tasoisia kotitehtäviä?



Meidän pojalle muuten tuskaisinta on Salaisen aapisen tehtävät, joissa pitää etsiä tekstistä esim. sanoja jotka loppuvat " -kään" . Hän lukee jo sujuvasti eikä selvästikään enää kiinnitä huomiota yksittäisiin tavuihin. Siksi hän ei millään löydä noita sanoja vaikka antaisi vihjeen että se on keskivaiheilla tekstiä tms.



kaipa jokaisesta kirjasta ja opettajalta löytyy tehtäviä jotka sopii toisille mutta on toisille tervan juontia, ja sen kanssa on vaan niin lapsen kuin vanhempienkin elettävä...

Vierailija
5/13 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi kiva kuulla, onko muitten tokaluokkalaisilla näitä samoja tehtäviä.

Vierailija
6/13 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista onko meillä tehty kyseistä tehtävää, mutta vastaavia luetunymmärtämistehtäviä kuitenkin.



Paljon on kyse myös siitä, että käsitys oppimisesta on muuttunut sitten meidän kouluaikojen. Nykyisin tekstejä ei enää opetella ulkoa tai toisteta sanasta sanaan, vaan sieltä tosiaan täytyy ymmärtää tekstin sisältö.



Nämä ovat vielä helppoja tehtäviä verrattuna esim. kolmannen luokan luonnontiedon läksyihin, joihin ei tälläisellä yksinkertaisella järjellä varustettu äiti aina tiedä vastausta, koska sitä ei suoraan tekstistä löydy (ei vaikka ymmärtäisi luetun :))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä kakkosluokkalaisemme on tosiaan esikoisemme, joten nykypäivän kouluasioista en tiedä muuta kuin sitä mukaa, kun pojalla koulu etenee. Tänään mulle kyllä taas valkeni matikan kotitehtävien myötä, että pojan suurin ongelma on se, ettei millään tahdo jaksaa keskittyä tehtäviin. Oikeat vastaukset kyllä lopulta tulee, mutta kestää vaan niin pitkään, kun ei keskity. Eli voi hyvinkin olla, että nuo luetunymmärtämisetkin sujuisivat paljon paremmin, kun poika jaksaisi keskittyä. Olisko kellään mitään vinkkiä, miten keskittymiskykyä voisi parantaa? Ja pliis, älkää heti sanoko, että onko pojalla joku ADHD tms. Koskaan ei ole opettajalla ollut valittamista poikamme käytöksessä koulussa eikä moitetta ole tullut kyllä muutenkaan. Olis vaan tuo kotitehtävien tekeminen vähän helpompaa...



Seuraavat koululaiset meillä onkin tyttöjä ja veikkaanpa, että heille kotitehtävien tekeminen on paljon helpompaa.

Vierailija
8/13 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

neronja:


Seuraavat koululaiset meillä onkin tyttöjä ja veikkaanpa, että heille kotitehtävien tekeminen on paljon helpompaa.

Ja siis myös minä pääsen todennäköisesti huomattavasti helpommalla heidän kanssaan. On niin rasittavaa koko ajan vahtia läksyjen tekijää ja patistella, että keskityhän nyt ja teepäs nyt...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Poikasi taitaa olla ihan hyvä koululainen! Jostain syystä vaan tietynlaisten läksyjen teko tökkii. Tuo keskittymisongelma on varsin tyypillinen pojilla. Tahtoisi saada läksyt äkkiä tehtyä, että pääsisi ulos/pelaamaan jne. Mutta hosuessa ja kiireessä aikaa meneekin enemmän.



En tiedä mihin aikaan päivästä teillä tehdään läksyt, mutta voisi auttaa jos niitä ei tehtäisi ihan heti koulun jälkeen. Vaan että poikasi voisi puuhata jotain ihan muuta aluksi. Myöskään myöhään illalla ei ole paras aika, koska silloin väsyttää.



Joo, ei tosiaan kuulosta ADHD -tapaukselta, eikä ongelmatapaukselta muutenkaan! ;) Todennäköisesti kyseessä on juuri tuo keskittymisongelma. Mekaaninen lukeminenhan ei enää kaikilta vaadi keskittymistä, mutta ymmärtävä lukeminen vaatii.





Siitä muurahaistehtävästä: Minä en ole viitsinyt/jaksanut/halunnut ottaa vielä noita tietotekstejä äidinkielen tehtäviin mukaan. Haluan pitää äikän lukutekstit ja tehtävät vielä sadunomaisina, hauskoina ja mielikuvituksellisina.... Mielestäni jotenkin motivoivampaa.

Yllissä ollaan sitten luettu tietotekstejä. :)





T: Pyhveli

Vierailija
10/13 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta täytyy sanoa, että läksyjen teko on välillä rankempaa, kuin ekaluokalla. Varsinkin matikan tehtävissä hän vaatii minut vierelleen katsomaan läksyjen tekoa. Suurien lukujen yhteen- ja vähennyslaskut tuntuvat vaikeilta. Tai on siis hankala keskittyä.



Äidinkieli sujuu paremmin. Ei meillä ole ollut äidinkielen tehtävissä mitään tietopuolisia tehtäviä, vaan hauskoja lapsenomaisia juttuja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun poika meni kolmannelle ja luetun ymmärtäminen on ollut aina vähän hankalaa.minusta nuo monisteet,josta vastaus etsitään on aivan loistavia.lapsen tarvitsee miettiä mitä lukee,kun vastaus on eri sanoin tekstissä ja kysymyksessä.minä jopa pyysin opettajalta sekä ekan että tokan kesäloman ajaksi mitä luin tehtäväkirjan kotiin ja siitä tehtiin tehtävä päivässä koko kesän ajan,jotta lukutaito kehittyisi.nyt kolmosella on paljon esim.matikassa sanallisia laskuja niin on hyvä et tietää mitä lukee tai menee laskut ihan pieleen.

Vierailija
12/13 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli samaa tervanjuontia oli meilläkin, muutenkin ap:n teksti on kuin suoraan meiltä! Tosin meidän pojan lukutaidossa olisi parantamisenvaraa. Olisiko kellään (pyhveli?) neuvoa jotain romppuja tms. tuohon lukemisen ja luetunymmärtämisen harjoitteluun? Alkupolku tokaluokka täytyy katsastaa, onko muita?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiemmin ei ole ainakaan kotitehtäväksi tullut luetunymmärtämis tehtäviä,

tämä yllätti äidinkin.

Läksyä tehtiin kauan ja hartaasti, useita tunteja,

mutta valmiiksi saatiin,

osan vastauksista sai kyllä kertoa ihan suoraan hänelle, kun ei ymmärtänyt.



Mielestäni vasta kolmannen luokan tehtäviä.

Meillä se taisi olla pieni kokeilu vain.



-Tokaluokkalaisen äiti-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi viisi