Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oulun joukkoliikenne

Vierailija
06.09.2014 |

Miten oulun joukko liikenne toimii nykyään? Pärjääkö ilman autoa? Pääseekö lastenvaunujen kanssa ilmaiseksi kyytiin?

Mikä olisi parasta aluetta muuttaa lasten kanssa ja busseja kulkisi hyvin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä on sekaisin kuin mikä uudistuksen vuoksi XD

Vierailija
2/3 |
06.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joukkoliikenne on vasta uudistettu ja alku tuntuu olevan aika takkuinen. Asiaa varmaan kehitetään asiakaspalautteen pohjalta, mutta aikaa se tulee varmasti viemään.

Vaunujen kanssa ilmaiseksi pääsee ns. vanhan Oulun alueella, eli tasataksa-alueella. Sen ulkopuolelle pitää maksaa lippu. Tälle tasataksa-alueelle siis kannattanee muuttaa, mikä käytännössä sulkee pois vain Oulunsalon ja Yli-Kiimingin.

Lapsiperheille sopivia alueitahan on paljon, riippuu varmaan vähän siitä mitä muuta toivot kuin toimivaa joukkoliikennettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylikiimingin perukoilta pääset vaikka Oulunlahteen ilmaiseksi vaunujen kanssa bussilla (eli varmaan 50 km), Kellon Kiviniemestä et pääse Pateniemeen ilmaiseksi vaunujen kanssa... Eli Oulu + Ylikiiminki tasataksa-aluetta (aiempi kuntaliitos), Oulunsalo, Kiiminki, Yli-Ii ja Haukipudas (jälkimmäinen kuntaliitos) tasataksa-alueen ulkopuolella.

 

Mutta jos joukkoliikenteen varaan aiot laskea, niin ei kannata edes ajatella liitoskuntia...