Ottaisitko dogsitterin tai catsitterin kotiisi?
Löysin tälläisen palvelun joka tarjoaa sitter toimintaa. Eli vastaava kun eläinhotellit ja hoitolat mutta käyvät ruokkimassa ja hoitamassa omassa kotona pari kertaa päivässä, kun itse olet lomalla tms.
Hoidosta tehdään sopimus ja kirjataan eläimen erityistarpeet.
Ottaisitko SINÄ tälläisen kotiisi. Meillä kyse on kissoista. Mitenköhän vakuutukset ja vastuut toimii. Onko kellään kokemuksia tälläsestä toiminnasta?
Kommentit (2)
Todella hyvä ja asiallinen homma! Koiraa ei tarvitse raijata hoitolaan ja joku asiallinen hoitaja vielä asuu kotona, ettei tarvitse pelätä, että loman aikana kämppä tyhjennetään.
4H sitterit on koulutettuja ja aina tehdään hoitosopimus, jossa annetaan myös ohjeita hätätilanteiden varalle ( omat eläinlääkärit, kehen ottaa yhteyttä etc. ), ruokailut, ulkoilutukset, mahd lääkkeet, jne. Hoidolla on vakiotaksa ( aika, eläinten määrä ).
Espoossa asuessa meillä oli hoitaja muutaman loman aikana, maksimissaan 2 vkoa ja toimi todella hyvin.
Turun seudulla asuessa olemme käyttäneet myös, muutaman pitkän viikonlopun ja muutaman viikon lomamatkan ajan. Sitten kun löytyy oma hoitaja, voi olla suoraan yhtedessä ja eläinkin tykkää tutusta.
Meillä ei oo koira ollut öitä yksin kotona, ni tulisko tällanen sitteri sen kanssa nukkumaan jos me lähdettäis yöreissuun?