Gallup: Mitä kautta löysit uuden työn työttömäksi jouduttuasi?
Kommentit (17)
3kkn jälkeen. Huomasin avoimen määräaikaisen paikan, jossa rekrytoivana esimiehenä opiskelukaveri. Sain määräaikaisen, joka muutettiin toistaiseksi voimassaolevaksi. Sivuduunin sain pääduunin kautta. Duunit tulevat toisiaan, ja tarvittaessa voin muuttaa sivuduunin pääduuniksi, mikäli pääduuni loppuisi.
Amk-taso.
En ole koskaan saanut työtä, jota olen hakenut avoimella hakemuksella / työpaikkailmoitukseen vastaamalla / suoraan työnantajaan yhteydessä olemalla. Aina sanotaan, ettei niitä töitä tulla kotiovelle tarjoamaan, pitää itse olla aktiivinen. Jaa-a.. Useimmat mun työsuhteeni olen saanut niin, että työnantaja on ottanut muhun yhteyttä, joku taho suositellut, ja ne ovat ottaneet vinkistä onkeensa. Viimeisin työtarjous tuli facebookin kautta aika merkittävältä työnantajalta, edeltävässä entinen kollega pyysi töihin uuteen hankkeeseensa, sitä edeltävässä paikassa tuurasin kaveria pari päivää, ilmeisesti he mieltyivät minuun ja kutsuivat töihin. Hakemuksien kirjoittaminen on tosi turhauttavaa, kun tuntuu, ettei niistä seuraa koskaan mitään.
(Sanottakoot, että olen kulttuurialalla, jos jotakuta mietityttää määräaikaiset työsuhteet. Tällä alalla ei oikeastaan muita ole.)
Palasin edelliseen työpaikkaan... Insinörtti.
Olin kaksi kuukautta työtön, lähetin 200 hakemusta tuona aikana, usko tai älä mutta aika valikoiden vielä (eli ei mihinkään paskaduuneihin). Sain neljä haastattelukutsua ja kaksi työtarjousta, joista toisen otin. Turhauttavaahan se oli noin monta hakemusta tehdä, mutta aika samanlaiset jututhan jokaiseen menee, toki muokkasin aina ilmoitukseen sopivaksi. Ihan kokoaikatyöltä tuo kyllä tuntui :D Sain myös jo työn saatuania vielä myöhemmin kymmeniä kutsuja haastatteluihin, jopa vuodenkin jälkeen, kun olin monen firman avoimia hakemuksia rustaillut, eli kyllä sekin kannattaa, vaikka ko firmassa ei juuri nyt avointa paikkaa ollisikaan.
Monster, ihan avoin hakemus, mutta kuulin myöhemmin saaneeni ex-kollegan suosituksen, joka vaikutti asiaan.
Työkkärin kurssin kautta päädyin työharjoitteluun firmaan, joka harjoittelujakson päätteeksi palkkasi minut vakkariksi. Nyt olen ollut vakkari jo 12v.
n. 100 hakemuksen jälkeen pääsin vuokravälitysfirman jälkeen 3 viikoksi kauppaan töihin. akateeminen, mutta tehnyt opiskelujen ohella duunarin töitä jo vuosikausia ennen tätä puolen vuoden työttömyysjaksoa.
Duunari. Kun jäin työttömäksi, olin puoli vuotta "lomalla" eli en laittanut tikkua ristiin työn hakemiseksi vaan aloitin työttömyysetuudella omaehtoisen koulutuksen. Koulun harjoittelu jäi kesken, koska sainkin jo samasta työpaikasta sijaisuuden, ja toisen sijaisuuden, ja kolmannen jne.
kertokaa, minulla ei ole mitään nyt..
Nettihakemuksella avoimeen paikkaan. Insinööri amk, työ on omaa alaa. Hakijoita oli kyllä yli 40, joten tuuri kävi.
hain avointa paikkaa ja sain sen, en ehtinyt olla työttömänä kuin reilun kuukauden, akateeminen olen
en ole löytänyt uutta työtä ja tuskin löydänkään.
Työkkärin kautta palkkatuella jonka jälkeen oon ollu samassa paikassa palkkalistoilla jo viidettä vuotta. Ei tutkintoa.
sain uuden työn samasta paikasta mutta eri osastolta, akateeminen.
Kaveri tuli kysyyn, notta lähenkö sille duuniin, duunari.
8kk. duunari.