Vituttaa flunssainen työkaveri
Työkaveri oli tänään töissä aivan järkyttävässä räkätaudissa. Ääni oli mennyt, tosi pahankuuloinen yskä ja nuha, vuotavat silmät ja kuulemma kuumettakin mutta "Enköhän minä tän päivän jaksa". Moni meistä kehoitti menemään kotiin mutta tää täti jäi mieluummin töihin räkimään ja valittamaan kun on niin paha olo!!!
Minkä vitun takia?! Ei käy mielessä että me muut saadaan toi tauti kans kun samassa tilassa ollaan? Itselläni vielä immuniteettia laskeva lääkitys...
Mahtaa olla aivan helvetin hieno kruunu minkä tosta saa.
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 02:22"]Haistakaa paska alapeukuttajat!
[/quote]
Miten joku voi ottaa noin henkilökohtaisesti jonkun vitun vauvapalstan alapeukun... XD Ja kukakohan mahtoi antaa yläpeukun kommentillesi, kukakohan.... et AINAKAAN sinä itse XD
En tajua myöskään. Ollaan niin ylpeitä ettei olla pois töistä mutta tartutetaan kaikki ja valitetaan koko ajan.
Otan vielä teidän alapeukuttajien ip-osoitteet selville ja tulen teidän parkkipaikalle murisemaan!!!
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 02:32"]
Otan vielä teidän alapeukuttajien ip-osoitteet selville ja tulen teidän parkkipaikalle murisemaan!!!
[/quote]
Opitko uuden sanan? Joku mamma on huudellut ip-osoitetta ja uhkaillut kamalasti melkein jokaisessa ketjussa lähiaikoina.
Ja nämä tartuttajat hokee aina samaa: tauyi tarttuu pahasti jo itämisvaiheessa, joten ei väliä. Roskaa. Kyllä täkäinen flunssainen levittää niitä viruksia supertehokkaasti. Koko ilma on täynnä viruspitoista aerosolia sen tulehtuneilta limakalvoilta.
Muutama syy: vuoden kiireisin aika, ei sijaista, hommat kasaantuu järkyttävää vauhtia, asiakkaat vihaisia. Olin pari päivää kotona potemassa, kun oli yli 39 kuumetta ja kurkku älyttömän kipeä, pomo tekstaili ja lähetti s-postia koko tämän ajan omaan puhelimeeni, vaikka jätin työpuhelimeni tarkoituksella töihin. Jälkeenpäin kuulin, että oli valittanut siitä kun joka pikku kuumeen takia ollaan poissa töistä. Että näin.
No voi voi, ite oot työaikana palstalla!
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 08:08"]
No voi voi, ite oot työaikana palstalla!
[/quote]
No voi voi, kun ei ole työaika alkanut vielä!
Mulla oli yhteen aikaan ain karsea räkätauti ja lapsikin oli keuskoputkentulehduksessa ja kuumeessa koko ajan. Lääkitsin lapsen aina aamulla hyvin ja vein päiväkotiin, itse menin töihin koska taukoa siitä ei tullut. Asuttiin hometalossa ja kotiin ei ainakaan voinut jäädä, henki olis lähtenyt. Toiseen asuntoon ei ollut enää varaa kun rahat meni hometaloon. Sosku ei auttanut kun oli kerran oma talokin eikä mitään homeita tietenkään ole olemassa. No koska kenenkään mukaan hometta ei ole, myytiin talo pois ja nyt taas terveinä.
Joo..täälä toinen joka ei käsitä tuollaista.miksi jotkut ei tajua,että Se flunssa paranee helpommin lepäämällä,oikeanlaisella flunssalääkityksellä jne..rehkiminen työssä ku työssä pahentaa sitä! Ei Se pari päivää tai Yks kokonainen viikko sairaslomaa tee kenestäkään huonoa työntekijää..maailma ei Tuu yhtään sen valmiimmaksi..niin ja vois ne kanssaihmiset ottaa huomioon myös..itse olen ammatissa missä ei tulisi mieleenkään siirtää omaa flunssaa minua heikommalle henkilölle(siis terveydeltään. Heikommalle)