Työtehtävissä alentaminen ja palkanlasku HUS:ssa ja yleensä
Julkisuudessa keskustellaan johtoa arvostelleen päällikön alennuksesta.
Itselläni kävi reilu vuosi sitten hoitovapaalta palattuani töihin 80 % työajalle, että minut alennettiin alaisteni tasoon ja osittain alapuolellekin ja palkkaa tiputettiin 500 euroa. Lisäksi otettiin työsuhde-auto pois. Entinen alaiseni sai vanhan tehtäväni. Kyseessä olit yt:t. Asiaa perusteltiin, etten pysty tuolla työajalla hoitaa tehtävääni, jota olin aiemmin hoitanut erityisen hyvin. Mielestäni selitys oli puppua. Yritin pyytää määräaikaista siirtoa, koska poikkeava työaikani olisi kestänyt korkeintaan vuoden, mutta ei onnistunut.
Oli raskas tyrmäys, onkohan mitään tehtävissä?
Kommentit (8)
Yt: kään ei saisi toimia täysin mielivaltaisesti. Sitäkin rajoittaa säännöt. Moraali on eri juttu. En osaa Yt-lakia, mutta voisit kysyä liitosta tai luottamusmieheltä
Kyllähän tuossa Hus-tapauksessa voi käydä työnantajille huonosti
Sinn tapauksessa olisin tehnyt valituksen
Jos soittaa suuta johdolle noin siinä,käy. Ne on aina oikeassa
Sinuahan slaavikyykytettiin oikein kunnolla...
Mulle ehdotettiin yt:ssä, että palkkani pudotettaisiin puoleen ja työni osa-aikaistettaisiin. Työn määrästä ei osattu sanoa mitään, eikä työpisteen sijainnista. Sanoin että irtisanokaa mut ennemmin. Oli hyvä päätös.
Ja tämä tapahtui yksityisessä firmassa.
Mielestäni tapahtui vääränlaista toimintaa, syrjimistä. Pienen lapsen äiti ei ole haluttua ryhmää, koska lapset sairastavat ym.
Eihän sitä tietenkään tunnusteta. Sehän tuossa ongelmana. Tai sitten olet ollut väärässä paikassa,tärkeän hlön kanssa eri mieltä.
On ne niin herkkähipiäisiä