Siinä oltermannikilossa on ihan törkeästi kaloreita
Miten iso perhe pitää olla, että joku ostaa tuollaisen köntsän juustoa? Meillä tuosta kilosta käytettäisiin korkeintaan viidesosa ja loppu happanisi.
Kommentit (13)
No taatusti on paljon kaloreita, mutta ei sitä koko juustoa kukaan kerralla syö ;)
Säilyyhän se nyt vaikka miten kauan. Meillä on siihen semmoinen kansi
Mikä helvetti siinä on, että niitä kaloreita pitää pelätä?
Pakasta paloina, niin ei mene pilalle.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2014 klo 10:59"]
Säilyyhän se nyt vaikka miten kauan. Meillä on siihen semmoinen kansi
[/quote]
no ei se avattuna säily vaikka miten kauaa
Juustoa voi myös pakastaa 300gr paloissa tai raasteena.
Niin entä sitten? Ruuissa yleensä on kaloreita. Meidän kahden aikuisen taloudessa kilon juusto kestää noin pari viikkoa. Ei mene siinä ajassa huonoksi.
Seitsemän lasta ja urheilijamies. Meillä menee yksi Oltermanni viikossa.
Vaimo, lapset ja koira ; ) tykkää olttermannista, eli kilo menee helposti
Itse nautin leivät kinkun kanssa
Kalorithan on tärkein asia ruuassa.
Ei syödä oletermannia, mutta sellainen 1.2kg arkijuusto on aika soppeli meidän perheelle, kestää ehkä viikon... tai en tiedä, ei tule seurattua niin tarkkaan, mutta ei sitä joudu roskiin heittämään, ellei joku ole unohtanut sitä pöydälle kotelon kansi auki.
Näin ulkosuomalaisen silmin kyllä hämmästyttää suomalaisten markettien jättipakkaukset tuotteissa kuin tuotteissa. Kai ne sitten kaupaksi menee, ei kai niitä muuten hyllyssä olisi? Juustoa menee meilläkin paljon mutta isoimmat pakkaukset täällä taitaa olla 700 g, itse ostamme 200-400 gramman pakkauksia.
Kaloreitahan tietysti kilossa on enemmän kuin sadassa, en ymmärtänyt tätä kaloripointtia ollenkaan :)
Kummasti se oltermanni säilyy jääkaapissa avattuna sen kuukaudenkin, vähän ottaa sivuista pois kuivunutta juustoa ja heraa niin jo taas voi hyvin syödä. Harvemmin sitä koko juustoa tulee kerralla syötyä, jotenka ei siitä parista palasta juustoa niitä kaloreita paljoa tule.
Miehen kanssa ostettiin sellainen kahdestaan, kuten myös nyt. Meillä on kaksi lasta, joista toinen pelkkää rintamaitoa syövä vauva. Ei yleensä syödä sitä juustoa kerralla.