seksin puute, parisuhteen loppu?
Onko mielestäsi seksin puute tarpeeksi pätevä syy lopettaa 2 vuotta kestänyt parisuhde?
Kun tapasimme, niin pantiin menemään monta kertaa päivässä, aikaa ja paikkaa katsomatta. Kuin seinään, se loppui.
Syytä miehen haluttomuuteen en ole saanut selville, ja kun yrittää puhua, ei synny kuin riita ja vastausta en saa.
viimeisen vuoden aikana yhdyntökertoja 4......
Kommentit (10)
Meillä kans seksi väheni ekan vuoden kanittamisen jälkeen. Nyt pannaan kerran viikossa. Syö välillä itsetuntoa, mutta muuten menee hyvin ja sillon ku ukko panee on se rajua menoa ;)
Samaa vikaaa... panosta ulkönäköös ja tee mies mustasukkaiseksi ja tee hänelle selväksi että muut miehet kyllä haluis nussii sua! Mulla toimi!
Siis olette olleet yhdessä vasta kaksi vuotta, ja nyt jo seksi takkuaa? Ehkä teitä ei ole tarkoitettu yhteen, kaksi vuotta on oikeesti aika lyhyt aika suhteelle. Meillä on mieheni kanssa sama aika yhteistä taipaletta takana, ja on vaikea aatella että meillä olisi noin isoja ongelmia jo nyt..
Kyllä, 2 vuotta. Siksi mainitsin suhteen keston, ettei kymmeniä vuosia olla yhdessö oltu. :D
Siltä minnustakin tuntuu, ettei hän varmaan ole se oikea. Seksi on mielestäni todella tärkeä osa parisuhdetta.
Ap
[quote author="Vierailija" time="11.08.2014 klo 23:13"]Kyllä, 2 vuotta. Siksi mainitsin suhteen keston, ettei kymmeniä vuosia olla yhdessö oltu. :D
Siltä minnustakin tuntuu, ettei hän varmaan ole se oikea. Seksi on mielestäni todella tärkeä osa parisuhdetta.
Ap
[/quote]
Joo, mun mielestäni myös seksi on tärkeää parisuhteessa. Ja se ettei oma mies halua, laskee tosi paljon omaa itsetuntoa.. Vaikka miehesi haluttomuus tuskin johtuu susta, sillä on varmaan jotain omia ongelmia. Ehkä se että kertoisit miehellesi että olet miettinyt jopa eroa seksin puutteen takia avaisi hänen silmiään tilanteelle? Toivottavasti saatte tilanteeseenne selvyyden! :)
On taatusti hyvä syy, vasta kaksi vuotta yhdessä ja ollaan tuossa tilanteessa, ei edes kahdenkymmenen vuoden kuluttua ole ok! Ei ole mikään oikea parisuhde tuollainen. Meillä takana jo kolmekymmentä yhteistä vuotta ja intohimoa ja vipinää riittää! Se on niin kiinni puolison valinnasta. Kyllä seksi on tärkeää ja mahtava voimavara ja luonnollista että sitä on, luonnotonta jos ei ole.
Vaihda miestä,tuskin paranee tilanne tuosta
Onneksi itselläni ei ole tuota ongelmaa! Saattaa johtua siitä että mieheni on mustasukkainen minusta todella paljon. Yrirä tegdä miehesi mustasukkaiseksi :)
mä sanoisin, että seksin puute on lopun alkua. ensin loppuu seksi, sitten loppuu puhuminen ja sitten se onkin pikkuhiljaa adios näkemiin sekä moi. näin oli ainakin meillä, ja omasta kokemuksesta voin viellä kertoa. jos meinaat tehdä niin kuin jotkut täällä neuvoo, eli korostaa ulkonäköön ja tehdä mies mustasukkaiseksi tee se pian. seksittömyys syö naisen itsetunnon hyvinkin nopeasti, koska naisessahan se vika täytyy olla kun mies ei halua. kohta ennemminkin peittelet itseäsi mieheltä ja pysyt kaukana, koska uskot olevasi ruma lihava valas jota kukaan ei voi haluta vaikka peili tai ihmiset sanoisivat mitä.
Olen nainen, suhdetta 2v takana ja olen itse haluton. Syynä kenties ensimmäisenä vuonna aloittamani pillerit, nykyisin seksi on suorittamista ja usein kivuliastakin juurikin halujen puutteesta johtuen. Miehelle kelpaisi useammin kuin saa (toki useammin kuin neljästi vuodessa), mutta sanonut myös pärjäävänsä ilmankin. Ei halua vaihtaa moisen takia, enkä liioin minä. Pyrimme edelleen korjaamaan asian yhdessä.