Kuinka paljon/ usein syöt hedelmiä?
Vältteletkö mitään tiettyjä hedelmiä muun kuin allergian takia? ( esim. suuremman sokeripitoisuuden yms takia)
Kommentit (19)
Pari hedelmää päivässä, yksi töissä ja toinen illalla kotona. Lähinnä citrus-hedelmiä ja kiivejä.
Päivittäin menee, määrä vaihtelee 1-4 välillä hedelmästä riippuen. Ostan aina yhtä lajia hedelmiä ja kun ne on syöty, ostan uuden satsin joko niitä samoja tai jotakin muuta. Tällä hetkellä kotona on omenoita joita menee 1-2/päivä. En välttele mitään hedelmiä mutta esim. banaaneja ja viinirypäleitä en syö niin usein ja paljoa suuren sokeripitoisuuden takia.
Pari hedelmää päivässä. Omenaa, nektariinia, persikkaa, banaania viime aikoina. Tietty marjoja nyt myös.
Marjoja syön nyt niin paljon kun jaksan. Vitamiineja! Iho näyttää upealta.
Omenaa ja päärynää 1-2kpl päivässä
En välttele, mutta en tykkää kovin monista hedelmistä. Syön 0-2 kpl päivässä, yleensä omenaa, banaaneja tai meloneja. Marjoja syön joka päivä.
Ihan liikaa... Saattaa mennä 3-4 kertaa päivässä parikin hedelmää kerralla. Ei pitäisi niin paljon mättää mutta ne ovat niin hyviä.
Syön hedelmiä harvakseltaan, yleensä vesimelonia, omenaa tai banaania. En ole makean ystävä, syön mieluummin kasviksia. Voisinkin tehdä hedelmäsalaattia joku päivä.
Aaltoilee, joskus syön päivässä 2 omenaa, 3 banaania, viinirypäleitä, luumuja ja kiivin ja joskus vain 1 banaanin. Aika pitkälti joka päivä siis.
Joka päivä syön hedelmiä tai marjoja.
Syön oikeastaan aina yhden banaanin päivässä sekä lisäksi illalla naposteluna vesimelonia/viinirypäleitä. Todella harvoin omenaa, appelsiineja jne.
Ainakin 3 kertaa viikossa. Eniten syön banaania, appelssiinia, viinirypäleitä ja vesimelonia. :))
Nyt keskityn marjoihin ja niitä meneekin 4-8 dl päivässä. vadelmaa, mansikkaa , mustikkaa, lakkaa, herukoita. Hedelmiä ei mene juuri lainkaan (paitsi omenaa piirakassa). Ei, syönpäs myös vesimelonia (onko se hedelmä?)
Talvella syön päivän aikana n desin marjoja puuron /rahkan/jugurtin seassa + 1-3 hedelmää. Sitrushedelmät ovat herkkuani, myös kiivi, päärynä, luumu, persikka, nektariini, ananas maistuu.
Omenaa tulee omasta pihasta ihan liikaa, alkaa jo kyllästyttää. Piirakkaa teen ja mehua sekä vähän omenasosetta. muut menee jakoon. Raakana en syö ollenkaan eivät ole mielestäni hyvän makuisia vaikka muille kyllä kelpaa.
Banaania en syö, en pidä mausta ja tulee vatsavaivoja
[quote author="Vierailija" time="11.08.2014 klo 21:31"]
Syön hedelmiä harvakseltaan, yleensä vesimelonia, omenaa tai banaania. En ole makean ystävä, syön mieluummin kasviksia. Voisinkin tehdä hedelmäsalaattia joku päivä.
[/quote]
Vesimeloni on vihannes eikä hedelmä.
Syön joka päivä hedelmiä, noin 3-7 kpl. Mitään en välttele kun ei ole allergioitakaan. Tykkään ihan kaikista hedelmistä ja myöskin marjoista kuin hullu puurosta. Ainut mikä ei oikein maistu on sellainen puoliraaka banaani joita näkee paljon kaupoissa. Paras banaani on sellainen missä on jo hiukan ruskeita pilkkuja. Myöskään avokado ei ole kovin maukasta liian kovana eli raakana.
Vaikka tykkään molemmista, niin jos pitäisi valita hedelmien ja marjojen välillä, valitsisin marjat.
En välttele vaan olen hedelmien "suurkuluttaja". Vähintään 300 g menee päivässä.